Badanie śródbłonka

Badanie śródbłonka

Śródbłonek to pojedyncza najbardziej wewnętrzną warstwa komórek rogówki. Najważniejszym zadaniem komórek śródbłonka jest utrzymanie przezroczystości rogówki poprzez odpompowywanie wody z rogówki. Dzięki temu śródbłonek umożliwia nam prawidłowe i ostre widzenie.

sztuczna teczowka

Komórki śródbłonka u dorosłego człowieka nie rozmnażają się i z czasem ilość ich powoli maleje. U młodego człowieka gęstość komórek śródbłonka wynosi 2-3 tys kom/mm kw. Wskutek różnych chorób np. Stanów zapalnych czy jaskry może dochodzić do ich znacznego ubytku. Istnieją również schorzenia samej rogówki w których dochodzi do wrodzonego czy dziedzicznego upośledzenia tych komórek i zmniejszenia ich ilości. Najczęstszym takim schorzeniem jest dystrofia śródbłonkowo-nabłonkowa Fuchsa. W chorobach tych wskutek zmniejszenia zdolności komórek śródbłonka dochodzi doodpompowania wody z rogówki. Po tym procesie dochodzi do powolnego jej obrzęku i utraty przezroczystości a tym samym do utraty widzenia.

Do uszkodzenia komórek śródbłonka dochodzi również w trakcie operacji okulistycznych np. operacji usunięcia zaćmy czy operacji przeciwjaskrowej.

Dlatego bardzo ważne jest określenie stanu komórek śródbłonka w oku przed operacją okulistyczną. Gęstość komórek śródbłonka poniżej 1000 kom/mm kw stanowi ważne ostrzeżenie i przeciwwskazanie do użycia ultradźwięków podczas operacji usunięcia zaćmy.

Obecnie istnieją dwie metody badania komórek śródbłonka rogówki. Kontaktowa, która sprawdza się w badaniach doświadczalnych oraz bezkontaktowa bardziej przydatna w badaniach klinicznych.

W MegaLens badania śródbłonka rogówki wykonujemy przy pomocy bezkontaktowego mikroskopu spekularnego. 

W czasie ok. 1-2 sekund aparat wykonuje 15 zdjęć z których najlepsze możemy wybrać do oceny. W skład oceny morfometrycznej wykonanych zdjęć wchodzą:
Badanie śródbłonka rogówki pozwala wyznaczyć granicę bezpieczeństwa w kwalifikacji chorego do zabiegu oraz ocenić jakość widzenia po operacji zaćmy.