Retinopatia cukrzycowa – profilaktyka
Czy można zapobiec rozwojowi retinopatii cukrzycowej? Na pewno ogromną rolę odgrywa tutaj szeroko pojęta profilaktyka przeciwcukrzycowa, zalecana wszystkim chorym, a więc przede wszystkim kontrola stężenia cukru we krwi, utrzymywania prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu, czemu sprzyjają odpowiednia dieta i regularny ruch.
Bardzo ważny jest zakaz palenia papierosów, ponieważ palenie uszkadza naczynia krwionośne. W przypadku prawidłowo prowadzonej, wyrównanej cukrzycy, do powikłań w obrębie oka zwykle dochodzi później, a zdarza się , że w ogóle nie występują. Są jednak osoby mniej lub bardziej do nich predysponowane – dlatego podstawą profilaktyki jest regularne badanie oczu u okulisty. Im wcześniej pacjent rozpocznie leczenie, tym lepsze będą efekty, a ryzyko uszkodzenia wzroku wskutek cukrzycy mniejsze. Natomiast im dłużej trwają zmiany, tym mniejsza jest szansa na poprawę widzenia – sam obrzęk działa bowiem uszkadzająco na komórki nerwowe. Jeśli pacjent podejrzewa , że może być chory na retinopatię cukrzycową, to powinien skierować się do lekarza , by wdrożyć odpowiednie leczenie.
Retinopatia cukrzycowa - leczenie
W leczeniu zmian chorobowych związanych z cukrzycą bardzo ważna jest współpraca pacjenta, diabetologa i okulisty. Wcześnie wykryte powikłania i wdrożenie właściwego leczenia chorób oczu spowodowanych cukrzycą (potocznie nazywanych cukrzycą oczu) pozwala na zahamowanie niepożądanych zmian i zmniejszenie ryzyka utraty widzenia.
Trzy metody leczenia:
- Fotokoagulacja laserowa siatkówki – obejmuje cały obszar poza miejscem odpowiedzialnym za najlepsze widzenie, a więc plamką. Zabieg polega na zniszczeniu laserem ( zwykle tzw. zielonym) niedotlenionej tkanki , aby powstrzymać produkcję VDGF-ów. W miejscu działania lasera powstaje blizna.
- Terapia mikropulsacyjna za pomocą lasera żółtego – to najbardziej nowoczesna i bezpieczna metoda leczenia, której zaletą jest brak uszkodzeń w obrębie tkanek. Laser żółty, w przeciwieństwie do lasera zielonego, jest dużo mniej pochłaniany przez melaninę i praktycznie nie pochłaniany przez ksantofil – barwnik występujący w plamce – dlatego może być bezpiecznie stosowany w miejscu odpowiedzialnym za najlepsze widzenie. Energia lasera dostarczana jest technologią mikropulsacyjną, która chroni plamkę i pozwala na precyzyjną kontrolę wiązki podczas fotokoagulacji, dzięki czemu nie uszkadza siatkówki. Zabiegi laserowe z użyciem mikropulsów są skuteczne, bezbolesne, krótkie i w pełni bezpieczne. Zmieniają metabolizm komórkowy, co prowadzi do spadku wytwarzania VEGF-ów i zmniejsza obrzęk w miejscu odpowiedzialnym za najlepsze widzenie . Laser żółty doskonale sprawdza się w leczeniu zmian cukrzycowych, Natomiast obrzęk plamki żółtej jest duży – zwykle jest metodą drugą z wyboru, po zastrzykach wewnątrzgałkowych.
- Iniekcje doszklistkowe – zastrzyki wewnątrzgałkowe polegają na podaniu leków hamujących produkcję VEGF, ale metoda ta obarczona jest większym ryzykiem niż laser żółty , ponieważ w trakcie zastrzyku dochodzi do przerwania ciągłości tkanki.
Wspomagająco stosowane też jest leczenie farmakologiczne z użyciem leków antyoksydacyjnych i poprawiających metabolizm komórkowy.