Jak dbać o wzrok dziecka?
O wzrok należy zatroszczyć się już od najmłodszych lat, by w późniejszym wieku zachować doskonałą jakość widzenia. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek.
Zgodnie z wyliczeniami brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, każda godzina tygodniowo spędzona na świeżym powietrzu pozwala obniżyć ryzyko krótkowzroczności o ok. 2%. Jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nich badań, dzieci zmagające się z tą wadą wzroku, spędzały średnio o 3,7% mniej godzin tygodniowo na dworze niż dzieci bez wady wzroku. Spędzanie wolnego czasu na powietrzu nie jest jednak jedynym sposobem pozwalającym zatroszczyć się o jakość widzenia.
Niepokojące objawy
Małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować problemów ze wzrokiem, ponieważ nie ma świadomości, jakie powinno być właściwie widzenie. Dlatego istotną rolę odgrywają rodzice, którzy muszą bacznie obserwować wzrok dziecka. Jeśli wychwycą jakiekolwiek niepokojące objawy, powinni zgłosić się do specjalisty.
Niepokój powinny wywołać takie zachowania jak:
- siadanie zbyt blisko telewizora,
- częste mrużenie oczu lub ich pocieranie,
- problemy z koncentracją i skłonność do rozpraszania uwagi.
Regularne badania wzroku
Chcąc zadbać o wzrok dziecka zaleca się, by pierwsze kompleksowe badanie przeprowadzić w wieku 3 lat ze względu na możliwości werbalnego kontaktu z pacjentem jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów. Jeśli okulista dziecięcy nie zauważy niepokojących objawów, wówczas najprawdopodobniej zaprosi na kolejne badanie za 2 lata. Ważną rolę odgrywają regularnie wykonywane badania. Wcześnie wykryte nieprawidłowości związane z narządem wzroku, pozwolą na wdrożenie właściwego leczenia i osiągnięcie pełnej poprawy jakości widzenia. Jeśli są jakiekolwiek nieprawidłowości- badamy pacjenta od razu.
Warto pamiętać, że dobry wzrok to jednak nie tylko wyraźne widzenie, ale również spostrzeganie barw, akomodacja oraz zdolność śledzenia przedmiotów. Należy więc kontrolować wzrok dziecka, dodatkowo zgłaszając się do specjalisty. Kształtuj dobre nawyki wzrokowe Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko zachowa doskonałą jakość widzenia, już od najmłodszych lat wpajaj odpowiednie nawyki.
SYNOPTOFOR
Synoptofor jest podstawowym aparatem w leczeniu ortoptycznym, który służy zarówno do diagnostyki, jak również do leczenia zeza.
Do aparatu wkłada się odpowiednie obrazki widziane osobno przez każde oko. Obrazki można oświetlać jednocześnie lub każdy oddzielnie. Badany opiera czoło i brodę na podpórce, co zapewnia odpowiednie ustawienie głowy i oczu. Umieszczone na specjalnych ramionach tuby synoptoforu przesuwa się i ustawia pod pewnym kątem, tak aby odbicia światła pochodzącego z tub synoptoforu znalazły się na środku rogówek jednego i drugiego oka. Odchylenie ramienia synoptoforu odczytuje się na skali i w ten sposób określa się obiektywny kąt zeza.
Za pomocą synpotofora tu możemy zbadać obiektywny i subiektywny kąt zeza, percepcji, fuzji, stereopsji, zakres supresji oraz korespondencji siatkówkowej.