Poradnia jaskrowa

Jaskra

Rozwija się niezauważalnie i prowadzi do ślepoty. Aby tego uniknąć należy jak najszybciej zadbać o prawidłowe leczenie. W MegaLens dbamy o profilaktykę, diagnostykę i kompleksowe leczenie.

mężczyzna zakrapia sobie oczy

Charakterystyka jaskry

Jaskrą nazywamy zespół jednostek chorobowych o różnej etiologii prowadzących do postępującego zaniku włókien nerwowych siatkówki i nerwu wzrokowego, co w konsekwencji prowadzi do utraty wzroku (poprzez konsekwentne zawężanie pola widzenia). Za uszkodzenie nerwu wzrokowego odpowiada głównie podwyższone ciśnienie śródgałkowe, które m.in. wymaga regularnej kontroli. Nie jest ono jednak jedynym, ani nawet koniecznym warunkiem do rozpoznania jaskry, dlatego ważna jest opieka specjalistyczna oraz dostęp do rozszerzonej diagnostyki dla każdego pacjenta, który przekroczył 40 rok życia.

Przebieg choroby bywa całkowicie niezauważalny dla chorego. Jaskra może latami postępować w sposób utajony, ponieważ w wielu przypadkach występuje zjawisko nieuświadomionej adaptacji do zawężającego się pola widzenia przy jednoczesnym zachowaniu ostrości obrazu. Wzrost ciśnienia śródgałkowego także bywa nieodczuwalny, gdy wzrasta ono stopniowo. Dzięki odpowiedniej profilaktyce otrzymujemy diagnozę na tyle wcześnie, aby móc wkroczyć z miejscową terapią farmakologiczną przed powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń, tym samym ratując nasz wzrok przed jego utratą.
Dlatego warto pamiętać, że odpowiednio wcześnie wprowadzona profilaktyka w kierunku jaskry oraz szereg badań diagnostycznych dają gwarancję rozpoznania jaskry na tyle wcześnie, że można zahamować dalsze postępowanie choroby.

Fakty:

Jaskra jest główną przyczyną trwałej obuocznej ślepoty na świecie. W krajach wysokorozwiniętych jest ona przyczyną od 10% do 13% wszystkich przypadków całkowitej ślepoty.

Rocznie jaskrę rozpoznaje się u kilkudziesięciu mln ludzi.

Na jaskrę choruje łącznie kilkaset milionów ludzi.

Wraz z zaćmą jaskra jest najczęściej spotykanym schorzeniem oczu.

Kontrola tylko ciśnienia śródgałkowego nie może potwierdzić lub wykluczyć rozpoznania jaskry. Zalecany jest szereg badań bezkontaktowych takich jak: np. OCT, GCC, czy topografia tarczy nerwu wzrokowego.

Wczesne rozpoznanie jaskry i wdrożenie leczenia znacznie poprawiają rokowania.

Włączenie leczenia spowalnia postępowanie choroby.

Jaska to czasami kilka różnych schorzeń, dlatego warto na bieżąco konsultować wyniki z lekarzem.

Mity:

Jaskra dotyczy tylko osób starszych. Ryzykiem zachorowania są objęte osoby już od 40 roku życia. Postępująca degradacja środowiska oraz wpływ rozpowszechnionych zakażeń Covid-19 działają destrukcyjnie na mikrokrążenie żylne również coraz młodszych organizmów. Zachowanie czujności we wczesnym wieku jest możliwe najbardziej odpowiedzialną postawą. Wystarczy prowadzenie specjalistycznej kontroli okulistycznej raz na 2 lata. Dzięki temu wykluczymy również postęp innych chorób okulistycznych.)

Jeśli nikt nie chorował w mojej rodzinie to jestem bezpieczny. (Podłoże genetyczne to zaledwie wycinek wskazań do bycia objętym zagrożeniem. Do zachorowania predysponuje nas chociażby nadciśnienie, czy nawet sposób odżywiania sprzyjający schorzeniom naczyń i cukrzycy.)

Jaskra jest schorzeniem nieuleczalnym, więc nie mamy na nią wpływu. W rzeczywistości szybki czas interwencji farmakologicznej przed poniesieniem nieodwracalnych strat decyduje o zachowaniu wzroku i daje pełną kontrolę nad postępami choroby. Wystarczy przeprowadzać regularne badania bezkontaktowe, by odeprzeć tragiczne skutki.

Profilaktyka

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cała populacja powyżej 40 roku życia wykonywała systematycznie badania profilaktyczne w kierunku jaskry. Chorobą szczególnie zagrożone są osoby, gdy jaskra występuje u nich w rodzinie, gdy pacjent zmaga się z niskim lub wysokim ciśnieniem krwi lub z zaburzeniami krążenia obwodowego (ma zimne stopy i dłonie), gdy jest w stanie przedcukrzycowym, gdy choruje na cukrzycę, cierpi na schorzenia neurodegeneracyjne.

Grupa zwiększonego ryzyka powinna wykonywać badania co 6-12 miesięcy, osoby zdrowe co 2 lata. Nasz zespół przypomina, że wszystkie badania mają największą wartość diagnostyczną, gdy są wykonywane systematycznie na tych samych urządzeniach o identycznej czułości. 

Leczenie

W przypadku jaskry kąta otwartego stosujemy leczenie farmakologiczne (głownie krople). Jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne lub pacjent nie toleruje leczenia kroplami dopiero wtedy stosujemy zabiegi laserowe (MLT lub SLT i zabiegi chirurgiczne). W przypadku leczenia jaskry kąta wąskiego postępowaniem z wyboru jest zabieg laserowy Irydotomia YAG.

Poradnia Jaskrowa MegaLens

W skład naszych klinik okulistycznych MegaLens wchodzi wysoko specjalistyczna poradnia jaskrowa stworzona przez zespół lekarzy klinicznych i diagnostów z wieloletnim doświadczeniem. 20 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy standard perymetrii komputerowej. W kolejnych latach uruchomiliśmy pierwszą pracownię HRT oraz GDX w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu powstało centrum kompleksowo wyposażone w aparaturę najwyższej jakości skoordynowane swymi działaniami z Ośrodkiem Mikrochirurgii Oka, by nieść wszechstronną pomoc chorym na jaskrę. Nasze pracownie diagnostyczne wyróżniają najwyższe standardy współczesnej technologii medycznej.

Diagnostyka

Większość badań w kierunku jaskry jest bezkontaktowa, a co za tym idzie całkowicie bezbolesna. Wystarczy poświęcić maksymalnie jedną godzinę, by wykonać pełen zakres dostępnych badań zakończonych konsultacją lekarską. Dysponujemy specjalnymi pakietami, w zakres których wchodzą:

slajder_jaskra