Zapalenie Spojówek

Zapalenie spojówek to często występująca choroba okulistyczna, która może mieć podłoże alergiczne, wirusowe lub bakteryjne. W przebiegu schorzenia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w okolicy spojówki, co powoduje szereg różnych objawów.

zaczerwienione oko

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Objawy zapalenia spojówek wynikają z występującego przy chorobie stanu zapalnego. Wśród symptomów schorzenia wyróżniamy:

  • zaczerwienienie oka (jest to wynik przekrwienia spojówki);
  • uczucie pieczenia i swędzenia;
  • łzawienie oczu;
  • nadwrażliwość na światło;
  • wydzielina z oka.

Zakres objawów oraz ich nasilenie może różnić się w zależności od przypadku.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek?

Wyróżniamy trzy główne przyczyny wystąpienia stanu zapalnego w obrębie spojówek:

  • Wirusy– wirusowe zapalenie spojówek może rozwinąć się samoistnie lub być wynikiem innej choroby wirusowej, nawet zwykłego przeziębienia. Ten rodzaj choroby objawia się przede wszystkim uczuciem swędzenia i nadmiernym łzawieniem. Najczęściej symptomy dotyczą jednego oka, choć po pewnym czasie choroba może rozwinąć się też na drugie oko;
  • Bakterie – bakteryjne zapalenie spojówek ma zazwyczaj gwałtowny początek i rozpoczyna się w jednym oku. Po kilku dniach stan zapalny może objąć także drugie oko. Charakterystyczne dla tego typu schorzenia jest wystąpienie ropnej wydzieliny. Często pojawia się także obrzęk powiek i znaczące zaczerwienienie oka;
  • Alergia – przyczyną zapalenia spojówek może być także alergia. Najczęściej jest to uczulenia na pyłki roślinne, choć alergeny mogą być różne, dlatego warto przeprowadzić szczegółową diagnostykę.

Zapalenie spojówek może wystąpić także w wyniku infekcji grzybiczej lub po kontakcie z groźnymi substancjami chemicznymi.

Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?

W MegaLens w Warszawie zapalenie spojówek leczymy po dokonaniu odpowiedniej diagnostyki. Terapię dostosowujemy do przyczyny wystąpienia schorzenia oraz nasilenia objawów.

W zależności od przyczyny choroby leczenie może polegać na podawaniu nawilżających kropli do oczu bez substancji konserwujących lub stosowania miejscowo antybiotyków i innych leków. W przypadku gdy przyczyną jest alergia, stosuje się leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Zaleca się również wykonanie badań alergicznych, aby można było ustalić czynnik uczulający i w miarę możliwości ograniczyć ekspozycję na alergen.

Leczenie zapalenia spojówek w MegaLens odbywa się pod okiem doświadczonego okulisty, który dokona wszelkich starań, aby terapia przyniosła jak najszybsze rezultaty.

Zapoznaj się także z naszą ofertą okulisty dziecięcego w Warszawie!