GDX

Badanie okulistyczne, którego rezultatem jest kolorowa „mapa grubości” włókien nerwowych znajdujących się na dnie oka.

Badanie to jest używane w diagnostyce i monitorowaniu jaskry. Jest to badanie trwające zwykle mniej niż 5 minut. Jest całkowicie bezbolesne oraz nie wymaga rozszerzenia źrenic. Laser o nieszkodliwej długości wiązki skanuje dno oka i powstaje obraz włókien nerwowych siatkówki.

Zastosowanie badania GDx

  • wykrywanie wczesnych zmian jaskrowych,
  • śledzenie progresji choroby,
  • choroby uszkadzające nerw wzrokowy: guzy mózgu, zmiany niedokrwienne, cukrzyca zapalenia nerwu, zmiany pourazowe, SM, choroba Alzheimera.

Badanie GDx ECC lub GDx VCCwykorzystywane jest do wczesnego wykrywania zmian jaskrowych i monitorowania przebiegu choroby jako uzupełnienie badania okulistycznego i pozostałych metod diagnostycznych takich jak HRT, pole widzenia, FDT czy OCT.

Pozwala ono na ocenę stopnia zmian w narządzie wzroku zanim będą one zauważalne w polu widzenia. Jeżeli wynik badania nie jest prawidłowy, lub jest prawidłowy lecz pacjent znajduje się w grupie ryzyka zachorowań na jaskrę należy badanie powtórzyć za ½ roku lub za rok.

Badanie GDx wykonujemy na aparacie GDX PRO.
Urządzenie posiada możliwość zastosowania dwóch metod badania kompensacji rogówkowej: ECC (standardowo)– udoskonalona kompensacja rogówkowa oraz VCC – zmienna kompensacja rogówkowa (jako ciągłość z dotychczas wykonywanymi badaniami)
W strategii ECC urządzenie GDX PRO mierzy tzw. integralność warstwy włókien nerwowych siatkówki (RNFL –I), a nie tylko grubość tej warstwy.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu