Inne badania

Inne badania

Pole widzenia

MATRIX

Nowoczesna perymetria komputerowa, która pozwala na wykrycie bardzo wczesnych zmian jaskrowowych, zachowując wysoką jakość i powtarzalność testu przy jednoczesnym, maksymalnym skróceniu jego czasu trwania badania. Perymetr Matrix wykorzystuje zjawisko zdwojenia przez częstotliwość (FDT). Testy wykonane na tym urządzeniu cechują się wysoką czułością w wykrywaniu zmian jaskrowych.

Perymetria zdwojonej częstotliwości opiera się na wybiórczym pobudzaniu komórek , ponieważ łatwiej jest wykryć ubytek w tej populacji komórek, których jest mało. Dlatego nawet mała ich utrata wywiera znaczący wpływ na funkcję widzenia regulowane przez tę subpopulację komórek.

sposoby-na-odprezenie-wzroku

MEDMONT

Badanie pola widzenia Medmont jest standardowym badaniem w diagnostyce wielu chorób m.in. takich jak:

  • choroby układu nerwowego
  • jaskra
  • choroby nerwu wzrokowego
  • odwarstwienie siatkówki

Ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego testu – metody badania do podejrzewanego u pacjenta schorzenia. Dlatego wskazane jest posiadanie skierowania od lekarza okulisty z zaznaczeniem odpowiedniej metody badania. W przypadku braku skierowania po przeprowadzonej rozmowie – wywiadzie, perymetrysta (technik wykonujący badanie) wybiera odpowiednią metodę.

Pomocne w badaniu są też okulary do bliży (do czytania) u tych pacjentów oczywiście, którzy takowych okularów używają. Warte podkreślenia jest zastosowanie badanie pola widzenia w monitorowaniu postępu zmian jaskrowych. Aby badania były porównywalne wskazane jest wykonywanie ich, najlepiej na tym samym perymetrze. 

Ciśnienie

PASCAL

Dynamiczny Tonometr Konturowy jest cyfrowym tonometrem kontaktowym trzeciej generacji do zastosowań okulistycznych. Urządzenie montowane jest na lampie szczelinowej dowolnego typu. Po kilkusekundowym kontakcie z rogówką podawana jest numeryczna wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) oraz amplitudy tętna gałkowego (OPA). Urządzenie mierzy pulsujące IOP w sposób bezpośredni i ciągły (dynamicznie), przy czym uzyskany wynik pomiaru ciśnienia jest niezależny od własności biomechanicznych rogówki, takich jak grubość, uwodnienie, sztywność, elastyczność.

Tonometr PASCAL jest obecnie jedynym tonometrem umożliwiającym prawidłowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów po chirurgii refrakcyjnej.

ORA

Technologia Corneal Response zastosowana w tonometrze pozwala na określenie i zminimalizowanie wpływu zmieniających się właściwości mechanicznych rogówki na pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego na aparacie charakteryzują się większą dokładnością w przypadkach:

  • pacjentów z jaskrą niskiego ciśnienia,
  • pacjentów z pierwotną jaskrą otwartego kąta,
  • pacjentów po lasik oraz chirurgii refrakcji (zmienione właściwości mechaniczne rogówki),
  • pacjentów z dystrofią Fuchs’a i obrzękami („gąbczaste” rogówki),
  • pacjentów ze stożkiem rogówki („słabe” rogówki, niedokładny pomiar tonometrem aplanacyjnym),
  • pacjentów z grubymi, cienkimi rogówkami oraz rogówkami o nietypowych właściwościach mechanicznych.

TONOMETRIA

Tonometria aplanacyjna uznawana jest międzynarodowy standard w pomiarach ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mierzy ona siłę potrzebną do spłaszczenia określonej powierzchni rogówki. Jednak na wynik badania tą metodą może wpływać indywidualnie różna grubość rogówki, spłaszczanej podczas pomiaru końcówką tonometru.Badanie wykonywane jest po podaniu kropli znieczulających i zabarwieniu fluoresceiną powlekającego rogówkę filmu łzowego.

KRZYWA DOBOWA

Polega na wykonywaniu pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego od wczesnych godzin porannych do wieczornych, w równych odstępach czasu. Z otrzymanych wyników uzyskuje się tzw krzywą ciśnień. Krzywa ta pokazuje, jak kształtowało się ciśnienie wewnątrz gałek przez cały dzień. Na podstawie przebiegu krzywej oraz innych badań lekarz okulista podejmuje decyzję o tym czy pacjent jest chory na jaskrę czy nie. 

Pachymetria

Badanie pachymetrii to pomiar centralnej grubości rogówki. Badanie pozwala ocenić, czy zmierzone ciśnienie śródgałkowe nie jest zawyżone lub zaniżone w wyniku pominięcia faktu istnienia u danego pacjenta grubszej lub cieńszej rogówki. Przeciętna grubość rogówki w jej centrum wynosi około 545 µm. W takich oczach wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego nie wymaga korekty. Natomiast rogówka znacznie grubsza od przeciętnej (ok. 600 µm) powoduje zawyżenie wyniku pomiaru nawet o 4 mm Hg, które należy odejmować od uzyskanych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rogówka znacznie cieńsza od przeciętnej (ok. 500 µm) wpływa na zaniżenie wyniku pomiaru. Taki wynik pachymetrii skutkuje skorygowaniem wyniku ciśnienia poprzez dodanie ok. 3 mm Hg.

GCC

Badanie GCC to badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki. Wykrywa zaburzenia jaskrowe w plamce żółtej, które występują przed pojawieniem się typowych objawów choroby. 

Topografia rogówki

Przy pomocy tego badania uzyskiwania jest „mapa rogówki”. Za pomocą map i parametrów liczbowych przedstawiony jest kształt rogówki. Badanie wykorzystywane m.in. przy doborze soczewek kontaktowych korygujących duży astygmatyzm, stożku rogówki, przed zabiegiem laserowej korekcji wad wzroku.

Zdjęcie barwne oka

Zdjęcie dna oka jest obiektywną rejestracją, umożliwiająca monitorowanie zmian w siatkówce i w nerwie wzrokowym w przebiegu rożnych schorzeń oka: retinopatia cukrzycowa, AMD, zakrzepy, wylewy krwi do siatkówki, znamiona siatkówki, zagłębienia w tarczy nerwu wzrokowego, zmian barwnikowych na dnie oka (profilaktyka nowotworu złośliwego: czerniaka – melanoma).

Badanie to umożliwia dokumentacje fotograficzną zmian na dnie oka. Przed badaniem stosuje się krople rozszerzające źrenicę. 

Interferometria laserowa

Za pomocą tego aparatu można wykonać kalkulację mocy soczewek wewnątrzgałkowych, wykonuje się pomiary krzywizny rogówki i głębokości komory przedniej.

Aparat wykonuje pomiary biometryczne niezbędne do precyzyjnego wykonywania mocy soczewek wewnątrzgałkowych, wszczepianych w czasie operacji zaćmy i przy operacjach korekcji wady wzroku (metodą wszczepu soczewek wewnątrzgałkowych). Dokładność pomiarów umożliwia wyliczenie mocy wszczepianych soczewek z dokładnością do 0,25D, uwzględniając astygmatyzm.

Badanie to umożliwia dokumentacje fotograficzną zmian na dnie oka. Przed badaniem stosuje się krople rozszerzające źrenicę.