Tonometria

Tonometria aplanacyjna uznawana jest międzynarodowy standard w pomiarach ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mierzy ona siłę potrzebną do spłaszczenia określonej powierzchni rogówki. Jednak na wynik badania tą metodą może wpływać indywidualnie różna grubość rogówki, spłaszczanej podczas pomiaru końcówką tonometru.

Badanie wykonywane jest po podaniu kropli znieczulających i zabarwieniu fluoresceiną powlekającego rogówkę filmu łzowego.

Tonometria oka: Jaki jest cel badania?

Celem badania jest określenie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wartość ta jest istotna z perspektywy diagnostyki jaskry i oceny jej zaawansowania. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej uznaje się obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego za jedną z najbardziej skutecznych metod walki z jaskrą.

Nieleczona jaskra może doprowadzić do utraty wzroku. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Tonometria aplanacyjna: Kiedy przeprowadzić badanie?

Tonometria oka stanowi część rutynowego badania okulistycznego. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest szczególnie wskazany w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną jaskrą lub jej podejrzeniem, a także osób z nadciśnieniem ocznym. Tonometrię przeprowadza się kontrolnie także u osób w trakcie rekonwalescencji po zabiegach na gałce ocznej.

Badanie jest przeprowadzane:

  • kontrolnie u osób po 40. roku życia,
  • u pacjentów skarżących się na ból głowy, ból okolicy oczodołu lub oka.

Jak przygotować się do badania?

Tonometria oka nie wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Wskazany jest, zwłaszcza w przypadku tonometrii impresyjnej, demakijaż oka.

Tonometria Warszawa

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadzamy w gabinetach Mega-Lens działających na terenie miasta Warszawa. Nasze usługi kierujemy do pacjentów niezależnie od wieku – seniorów, dorosłych i dzieci.

Dogodny termin badania okulistycznego w wybranej placówce Mega-Lens możesz umówić telefonicznie lub korzystając z formularza rejestracji online. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu