Pachymetria

Badanie pachymetrii to pomiar centralnej grubości rogówki. Badanie pozwala ocenić, czy zmierzone ciśnienie śródgałkowe nie jest zawyżone lub zaniżone w wyniku pominięcia faktu istnienia u danego pacjenta grubszej lub cieńszej rogówki. Przeciętna grubość rogówki w jej centrum wynosi około 545 µm. W takich oczach wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego nie wymaga korekty. Natomiast rogówka znacznie grubsza od przeciętnej (ok. 600 µm) powoduje zawyżenie wyniku pomiaru nawet o 4 mm Hg, które należy odejmować od uzyskanych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rogówka znacznie cieńsza od przeciętnej (ok. 500 µm) wpływa na zaniżenie wyniku pomiaru. Taki wynik pachymetrii skutkuje skorygowaniem wyniku ciśnienia poprzez dodanie ok. 3 mm Hg.

Przebieg badania

Pachymetria może być wykonana za pomocą dwóch metod:

  • metody dotykowej,
  • metody bezdotykowej.

W Gabinetach Mega-Lens korzystamy z metody dotykowej. Za pomocą urządzenia wykonujemy pachymetrię ultasongraficzną uznawaną za jedną z dokładniejszych. Wynik badania nie tylko zwiera pomiar centralnej grubości rogówki ciśnienia, ale również informację o korekcie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie jest bezbolesne.

Przykładowy wydruk pomiaru pachymetrycznego 

(R)  Avg
IOP11 [11.0]
µm Avg503aIOP[14.0]
µm Low502aIOP[14.0]
Stdev0.5  
(L)  Avg
IOP9 [9.0]
µm Avg509aIOP[12.0]
µm Low508aIOP[12.0]
Stdev0.5  

Pachymetria – Warszawa

Badanie przeprowadzamy w Gabinetach Mega-Lens działających na terenie miasta Warszawa. Ze względu na specyfikę badania pachymetria bardzo często towarzyszy badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, w związku z czym obie procedury są przeprowadzane jedna po drugiej.

Wskazaniem do badania pachymetrycznego jest:

  • rozpoznanie jaskry,
  • podejrzenie jaskry,
  • rozpoznanie nadciśnienia ocznego,
  • planowany zabieg chirurgiczny na rogówce,
  • diagnostyka stożka rogówki,
  • diagnostyka innych schorzeń rogówki.

Dogodny termin badania okulistycznego w wybranej placówce Mega-Lens możesz umówić telefonicznie lub korzystając z formularza rejestracji online. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu