Aniridię

Aniridia polega na nieprawidłowej budowie oka, polegającej na całkowitym lub częściowym braku tęczówki. To choroba genetyczna, która dotyka ludzi w chwili narodzin. Aniridia może powodować obniżenie ostrości widzenia i zwiększonej wrażliwość na światło (światłowstręt).

Aniridii mogą towarzyszyć również inne problemy okulistyczne. W okresie późnego dzieciństwa lub wczesnej młodości może wystąpić jaskra. Około 10 % chorych ma zmiany tylnego odcinka – niedorozwój dołka, hipoplazja t.n.II, szczelina. Zaćma dotyka od 50 do 85 % osób z aniridią. Wiele z tych problemów, schorzeń przyczynia się do stopniowej utraty wzroku u osób dotkniętych aniridią.

Dla osób z brakiem tęczówki lub jej defektem dostępna jest sztuczna tęczówka przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Ręczna koloryzacja na podstawie oryginalnej fotografii naturalnej tęczówki pacjenta, pozwala na idealne odwzorowanie uszkodzonej tęczówki. W przypadku braku tęczówek w obu oczach, sztuczne tęczówki wykonuje się podstawie wybranego przez pacjenta zdjęcia tęczówki.

ArtificialIris dedykowana jest dla pacjentów z:

  • wrodzonym brakiem tęczówki (aniridia),
  • pourazowym brakiem tęczówki
  • pourazowym defektem tęczówki

ArtificialIris wykonane są z biokompatybilnego, zwijalnego silikonu. Implanty przygotowywane są w kształcie naturalnej tęczówki i mogą być wszczepiane zarówno w całości jak i częściowo według indywidualnych potrzeb. Tęczówkę implementuje się przez niewielkie nacięcie tkanek oka 2,2 mm.

Oko przed operacją wszczepienia sztucznej tęczówki

Oko po wszczepieniu sztucznej tęczówki 

Zabieg wszczepienia sztucznej tęczówki został wykonany przez dr Marka Czubaka w maju 2014 r.

Klinika okulistyczna Mega-Lens w Warszawie jest pierwszym komercyjnym ośrodkiem w Polsce, który przeprowadza operację wszczepienia zwijalnej tęczówki.  

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu