Zapalenie nerwu wzrokowego – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego to schorzenie o podłożu neurologicznym, które może spotkać osoby w różnym wieku. Przyczyną choroby dość często jest infekcja, choć występuje także w przebiegu stwardnienia rozsianego czy cukrzycy. W niektórych przypadkach może doprowadzić do całkowitej lub częściowej utraty wzroku, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka oraz szybkie wprowadzenie leczenia.

Jakie są przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego?

W zależności od lokalizacji wyróżnia się zapalenie wewnątrzgałkowe (zmiany pojawiają się w obrębie tarczy nerwu wzrokowego) i zapalenie pozagałkowe (w dalszym odcinku nerwu wzrokowego). W tym pierwszym przypadku przyczynę schorzenia stanowią najczęściej wirusowe choroby zakaźne, takie jak: zapalenie zatok, zapalenie oczodołu, zapalenie przyzębia.

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego bardzo często występuje u osób, cierpiących na stwardnienie rozsiane. Przyczyną powstania stanu zapalnego jest wtedy proces demielinizacyjny, polegający na rozpadzie osłonki mielinowej, która otacza włókna nerwu wzrokowego. Pojawia się wtedy tzw. tkanka glejowa, która zaburza przewodnictwo nerwowe we włóknach wzrokowych.

Inne przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego to: kiła, choroby reumatyczne, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zapalenie tętnic, miażdżyca, zatrucie alkoholem lub innymi toksynami.

Jakie są objawy zapalenia nerwu wzrokowego?

Zapalenie nerwu wzrokowego zazwyczaj objawia się nagłym pogorszeniem widzenia w jednym oku i może obejmować:

  • zaburzenia widzenia barw (kolory stają się wyblakłe);
  • pogorszenie ostrości wzroku;
  • zaburzenia, związane z percepcją światła lub reakcją na światło.

Powyższym objawom mogą towarzyszyć symptomy dodatkowe, takie jak: ból głowy i oczu, szczególnie przy poruszaniu gałką oczną. Czasem pojawiają się także mroczki lub plamki w polu widzenia.

Jak wygląda leczenie zapalenia nerwu wzrokowego?

Przy wystąpieniu objawów należy jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ nieleczone zapalenie nerwu wzrokowego może doprowadzić do całkowitego osłabienia wzroku, a nawet utraty zdolności widzenia. W pierwszym kroku lekarz zazwyczaj podaje pacjentowi sterydy, które mają zahamować stan zapalny.  Następnie specjalista może zalecić farmakologię doustną. W salonie Mega-Lens w Warszawie zapalenie nerwu wzrokowego leczone jest przez doświadczonych okulistów, którzy terapię dostosowują indywidualnie do pacjenta. Bardzo ważne jest przejście przez cały cykl leczenia, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Zapoznaj się także z ofertą leczenia jaskry w Warszawie!

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu