Ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne

Co to są ćwiczenia ortoptyczne?

Ćwiczenia ortoptyczne są stosowane w celu poprawy funkcji wzrokowych, szczególnie u osób z zaburzeniami widzenia. Te terapeutyczne ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu mięśni oczu, koordynacji oczu oraz poprawie zdolności do skupiania się i śledzenia obiektów.

Co to jest pleoptyka?

Pleoptyka natomiast skupia się na poprawie zdolności percepcji przestrzennej i głębiowej, a także koordynacji między oczami. Ćwiczenia pleoptyczne mają na celu stymulowanie układu wzrokowego i wspieranie jego rozwoju, zwłaszcza u dzieci.

Przykłady ćwiczeń ortoptycznych i pleoptycznych

Przykłady ćwiczeń ortoptycznych i pleoptycznych to m.in. skupianie wzroku na obiektach w różnych odległościach, śledzenie poruszających się obiektów o różnych kształtach, czy wykonywanie określonych ruchów oczu. Te ćwiczenia są najczęściej wykonywane pod opieką specjalisty, takiego jak https://megalens.pl/uslugi/okulistyka-dziecieca-i-ortoptyka/dla-dzieci-zezujacych/ lub okulista.

Korzyści z ćwiczeń ortoptycznych i pleoptycznych

Ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne mogą przyczynić się do poprawy zdolności widzenia, redukcji objawów zmęczenia wzroku, likwidacji podwójnego widzenia oraz poprawy umiejętności czytania i pisania. Ważne jest jednak regularne wykonywanie tych ćwiczeń oraz współpraca z profesjonalistą w celu odpowiedniego dopasowania programu terapeutycznego do indywidualnych potrzeb.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu