Dla dzieci zezujących

Dla dzieci zezujących i niedowidzących. Diagnostyka oraz ćwiczenia ortoptyczne u dzieci zezujących.

Oczy dziecka (dorosłego również) powinny być ustawione równolegle. Małe dzieci zaraz po urodzeniu nie widzą wyraźnie, dlatego czasem może któreś oko uciekać. Jeżeli ten stan utrzymuje się do 3-4 miesiąca warto zwrócić się do okulisty. Powodem zeza może być wada wzroku jednego oka, ale mogą wywoływać go też inne choroby np. guz wewnątrz gałkowy. Jeżeli jednak zez jest wynikiem wady wzroku, można już po ukończeniu sześciu miesięcy zalecić dziecku noszenie okularów.
Zez może jednak uwidocznić się po ukończeniu 3 roku życia, lub wypadku urazu gałki ocznej w późniejszym okresie. Nie leczony zez może doprowadzić do niedowidzenia. Dzieci w wieku przedszkolnym warto obserwować. Jeżeli siadają blisko telewizora, oglądając przechylają głowę, przysuwają sobie bardzo blisko książki może to być sygnałem, iż dziecko ma wadę wzroku. W takim wypadku zapraszamy do okulisty dziecięcego zajmującego się zezem w Warszawie.

Leczenie zeza i niedowidzenia

Zez leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniej korekcji. W przypadku gdy to nie pomaga włącza się ćwiczenia ortoptyczne. W Mega-Lens pracują wyszkoleni ortoptyści, którzy fachową ręką zajmą się dziecięcym zezem.
Nie skorygowany zez oprócz braku efektu estetycznego, niesie ze sobą problem braku widzenia obuocznego, a co za tym idzie widzenia przestrzennego.

Jakiego rodzaju ćwiczenia są wykonywane w naszej poradni?

Ćwiczenia można podzielić na:
1. ćwiczenia ortoptyczne, które stosowane są w leczeniu zeza oraz zaburzeń widzenia obuocznego
2. ćwiczenia pleoptyczne, które stosowane są w leczeniu niedowidzenia

Na czym polegają ćwiczenia ortoptyczno-pleoptyczne?

Ćwiczenia ortoptyczne polegają na pobudzeniu wyższych ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za odbiór bodźców wzrokowych i ruchomość mięśni gałek ocznych. Ćwiczenia te mają na celu prawidłowe ustawienie oczu, poprawę koordynacji całego procesu widzenia obuocznego oraz redukcję rozwijających się niekorzystnych zmian. Ćwiczenia zakładają wyuczenie zdolności wzrokowych tak, aby stały się one automatyczne.
Ćwiczenia pleoptyczne mają na celu przywrócenie prawidłowej ostrości wzroku w przypadku niedowidzenia. Najczęściej stosowaną metodą leczenia niedowidzenia jest zasłonięcie lepszego oka i zmuszenie do podjęcia pracy oka niedowidzącego. Podstawowymi parametrami tej metody jest wiek, rodzaj i stopień niedowidzenia pacjenta. Alternatywną metodą leczenia niedowidzenia jest atropinizacja oka prowadzącego w celu osłabienia jego ostrości widzenia. Włączenie intensywnych ćwiczeń pleoptycznych powoduje zwiększenie efektów pracy oka niedowidzącego.

W jakim wieku dzieci mogą brać udział w ćwiczeniach?

Ćwiczenia ortoptyczno-pleoptyczne skierowane są do najmłodszych pacjentów. Jednak najlepsze efekty ćwiczeń są widoczne u dzieci w przedziale między 5 a 9 rokiem życia. W tym okresie życia dziecka zachodzą najintensywniejsze procesy rozwoju mózgu i kształtuje się fizjologia układu wzrokowego, dlatego też rehabilitacja narządu wzroku może przynieść pożądane efekty.
Przez jaki okres czasu należy wykonywać ćwiczenia, aby przyniosły najlepsze efekty?
Ćwiczenia należy wykonywać seriami przez około miesiąc czasu. Chcąc uzyskać najlepsze efekty dziecko powinno ćwiczyć codziennie przez około 30 minut. Ćwiczenia można wykonywać również w domu pod opieką osoby dorosłej, która będzie pilnować, aby dziecko nie posługiwało się zmysłem dotyku tylko pobudzało do pracy narząd wzroku. Zarówno leczenie zeza jak i niedowidzenia wymaga zaangażowania pacjenta, rodziców a przede wszystkim, ortoptysty. Ćwiczenia dają bardzo dużą szansę na wyleczenie, ale tylko w przypadku regularnego i sumiennego ich wykonywania.

Czy podczas ćwiczeń dziecko się stresuje?

Bardzo często do prowadzenia ćwiczeń wykorzystywane są zabawki, dzięki czemu dziecko nie odczuwa stresu podczas wizyty u ortoptysty. Ćwiczenia dla dzieci są bardzo przyjemne i zazwyczaj towarzyszy im świetna zabawa.

W naszej przychodni Mega-Lens wszelkie badania i ćwiczenia ortoptyczno-pleoptyczne przeprowadzane są przez dyplomowane ortoptystki. Naszym priorytetem jest miła atmosfera, komfort pacjentów oraz osiągniecie pełnego sukcesu w leczeniu.

Leczenie zeza – czy wadę można całkowicie wyleczyć?

Zez u dziecka to wada, której leczenie należy wdrożyć jak najwcześniej. Pozostawienie schorzenia bez odpowiedniej opieki może doprowadzić do obniżenia ostrości widzenia lub niedowidzenia jednoocznego. Dlatego każde dziecko, u którego został zdiagnozowany zez, powinno zostać poddane odpowiedniej terapii.

Leczenia zeza w gabinecie Mega-Lens w Warszawie obejmuje dokładną diagnostykę, a specjalista dobiera terapię indywidualnie do pacjenta. Wykonujemy z pacjentem zarówno zajęcia, ukierunkowane na redukcję zmian, jak i na poprawę widzenia. Wiedza i doświadczenie ortoptystów pozwalają na stworzenie małym pacjentom warunków do całkowitego wyleczenia wady.

Zapraszamy do naszej PORADNI DLA DZIECI ZEZUJĄCYCH I NIEDOWIDZĄCYCH

Zapisy:

MEGA-LENS
Al. Jana Pawła II 66
22 636 33 70

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu