Usuwanie zmian na powiekach
Gradówka
Torbiel spojówki
Kaszaki powiek
Kępki żółte
To łagodne żółtawe guzy, ich komórki przepełnione cholesterolem i innymi ciałami tłuszczowymi, układające się charakterystycznie od kata przyśrodkowego wzdłuż brzegów powiek. Leczenie wyłącznie chirurgiczne.
Tłuszczyk
Jest żółtawym miękkim i nieunaczynionym guzkiem, umiejscowionym w obrębie szpary powiekowej w pobliżu rąbka rogówki. Może poprzedzać powstawanie skrzydlika. Odwrotnie do skrzydlika, tłuszczyk nigdy nie wrasta w rogówkę. Może być odpowiedzią na przewlekłe drażnienie oka lub światło słoneczne.
Skrzydlik - pterygium
To choroba charakteryzująca się narastaniem spojówki (włóknisto-naczyniowy rozrost spojówki gałkowej rosnący w kierunku rogówki najczęściej w rzucie szpary powiekowej z lokalizacją od strony nosowej. Podstawą skierowany jest w stronę spojówki, a wierzchołkiem w stronę rogówki. Najczęściej pojawia się on u osób, które wiele czasu spędzają na otwartej przestrzeni, a szczególnie w słonecznym klimacie. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe oraz przewlekłe drażnienie oczu przez suche, zapylone środowisko mogą prowadzić do powstawania skrzydlika. Często narastanie skrzydlika postępuje w kierunku centrum rogówki. W skrajnych przypadkach po zajęciu centrum rogówki może prowadzić do znacznego upośledzenia widzenia.
Leczenie polega na chiriugcznym usunięciu, oczyszczeniu i plastycznym zaopatrzeniu spojówki. Ze względu na możliwość nawrotu choroby warto rozważyć podanie srodoperacyjnie aneymetabolitow np mitomycyny w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu.
Podwinięcie powieki (entropion)
Związane jest z nieprawidłowym ustawieniem powieki w stronę powierzchni oka. Efektem podwichnięcia powieki jest ocieranie rzęs o nabłonek rogówki, powstawanie w nim ubytków, co następnie może doprowadzić do owrzodzeń rogówki.
Odwiniecie powieki (ektropion)
Łączy się z odsłonięciem spojówki powiekowej. Wynikiem takiego stanu jest łzawienie, przekrwienie i przerost zapalny. Stan taki wymaga chirurgicznej korekty powieki.
Nieprawidłowości ustawienia powiek zarówno entropion jak ektropion dają dyskomfort, zaburzenia nawilżenia powierzchni oka, zmniejszenie funkcji ochronnych powiek prowadząc do wysychania rogówki, nawrotowch infekcji a nawet owrzodzenia rogówki.
Leczenie polega na chirurgicznej korekcie ustawienia powieki.
Zmiany nowotworowe skóry powiek
Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór złośliwy powiek. Nowotwór wywodzący się z komórek warstwy podstawnej – najgłębszej warstwy naskórka Rozwija się często przy brzegu wolnym powieki dolnej.
Charakteryzuje się trzema formami histologicznymi i klinicznymi: postać guzkowa, wrzodziejąca i twardniejąca. Nie daje przerzutów ale w lokalizacji w okolicy oka wymaga wczesnego usunięcia.
Rak kolczystokomórkowy, to nowotwór wywodzący się z keratynocytów – komórek naskórka.
Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu z odpowiednim marginesem i plastycznym zaopatrzeniu ubytku.
Zmiany barwnikowe spojówki, mięska łzowego, skóry powiek
Powstają z komórek barwnikowych (melanoforów, melanocytów). Komórki te w okresie rozwoju embrionalnego wędrują m.in. do skóry, błony naczyniowej oka i błon śluzowych. Wytwarzają one ciemny barwnik – melaninę, chroniący organizm przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Mogą być początkiem znamion chorobowych zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym. Zmiany te wymagają obserwacji lub chirurgicznego usunięcia.