Ortoptyka – co to jest i jakie badania obejmuje?
Badanie ortoptyczne pozwala na uzyskanie wielu danych, dotyczących funkcjonowania wzroku pacjenta. Ortoptysta to specjalista, w którego kompetencji jest np. sprawdzanie ustawienia i ruchomości oczu, akomodacji czy stanu widzenia obuocznego.
Ortoptyka – co to za specjalizacja?
Ortoptyka to specjalizacja z dziedziny okulistyki, zajmująca się diagnostyką i nieoperacyjnym leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego i przestrzennego u dzieci i osób dorosłych.
Osobą, która zajmuje się ortoptyką, jest ortoptysta, którego zadaniem jest między innymi rozpoznawanie i rehabilitowanie narządu wzroku u osób, u których występują problemy z widzeniem. Ortoptysta może przeprowadzić dostosowaną do pacjenta terapię w przypadku:
- niedowidzenia;
- zeza i uciekania oka;
- osłabionego widzenia obuocznego;
- zaburzeń fiksacji;
- zaburzeń widzenia stereoskopowego;
- osłabionego widzenia obuocznego.
Choć ćwiczenia ortoptyczne nie zastąpią korekcji wady refrakcji czy leczenia okulistycznego, to jednak stanowią bardzo dobre wsparcie w leczeniu zeza oraz rehabilitacji narządu wzroku przed i po operacji.
Jakie badania obejmuje ortoptyka?
Badanie ortoptyczne obejmuje między innymi sprawdzenie i ocenę:
- ruchomości gałek ocznych;
- ostrości widzenia z bliska i z daleka;
- fiksacji;
- kąta zeza;
- widzenia obuocznego;
- akomodacji oczu;
- konwergencji;
- stereoskopii.
Ćwiczenia ortoptyczne
Ćwiczenia ortoptyczne dobierane są przez ortoptystę indywidualnie i dostosowywane specjalnie pod pacjenta. Celem ćwiczeń jest między innymi pobudzenie do pracy części mózgu, odpowiedzialnej za odbiór bodźców wzrokowych i ruchomość mięśni ocznych. Regularne ćwiczenia mają też pomóc w uzyskaniu prawidłowej akomodacji oczu i pełnego widzenia obuocznego.
Ortoptyka polega między innymi na zlecaniu ćwiczeń ortoptycznych i pleoptycznych przez specjalistę, po uprzednim dokonaniu wszelkich niezbędnych badań. Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Doświadczeni specjaliści dbają o pełen komfort każdego pacjenta, niezależnie od wieku.