Czym jest angiografia?
Angiografia fluoresceinowa to nowoczesne badanie okulistyczne. Wykonywane jest po dożylnym podaniu kontrastu – fluoresceiny. Dzięki barwnikowi – fluoresceinie możemy dokonać oceny naczyń krwionośnych siatkówki. W trakcie badania angiografii fluoresceinowej wykonuje się serię zdjęć dna oka.
Kiedy wykonać angiografie?
Angiografia fluoresceinowa wykonywana jest u osób :
- chorych na cukrzycę – retinopatię cukrzycową (w celu oceny naczyń siatkówki),
- przygotowywanych do zabiegu laseroterapii, (CRS, zakrzep, retinopatia cukrzycowa)
- w monitorowaniu pacjentów po leczeniu laserowym,
- w diagnostyce AMD – postać sucha i wysiękowa (starcze zwyrodnienie plamki),
- obrzęku plamki,
- u pacjentów z podejrzeniem nowotworu dna oka badanie to pozwala różnicować z innymi zmianami wewnątrz gałkowymi,
- angiografia ułatwia rozpoznanie choroby, mechanizm powstania, ocenia postęp choroby oraz pozwala dostosować metody leczenia.
Mimo tego, iż fluoresceina uznana jest za bezpieczny odczynnik w trosce o zdrowie pacjentów wymagana jest internistyczna zgoda na badanie.
Prosimy również o przyniesienie na wyznaczony termin badania wykazu leków internistycznych i okulistycznych.
Istnieje również możliwość wykonania bezinwazyjnego badania angiografii – bez potrzeby dożylnego podawania kontrastu – fluoresceiny. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezkontaktowe oraz bardzo bezpieczne, także w diagnostyce kobiet w ciąży i dzieci.
Czym jest Angio-OCT?
Angio-OCT – pozwala ocenić mikrokrążenie i strukturę naczyń krwionośnych siatkówki. Badanie Angio-OCT jest nieinwazyjną metodą, a umożliwia zobrazowanie przepływu krwi w naczyniach siatkówki bez dożylnego podawania kontrastu (fluoresceiny). Badanie Angio-OCT jest dostępne dla każdego pacjenta i nie wymaga zgody lekarza internisty na przeprowadzenie badania. Rozwiązanie to poszerza granice możliwości diagnostyki okulistycznej. Wykonywanie badania Angio-OCT polecane jest najczęściej przy schorzeniach oczu takich jak: AMD, retinopatia cukrzycowa czy CRS.
“Zakup dofinansowany przez UE z EFRR, oraz budżet państwa (województwa mazowieckiego) w ramach działania 1.5 RPO WM, projektu nr RPMA.01.05.00-14-173/08 pt „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez utworzenie innowacyjnego Centrum Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Jaskry oraz Chorób Siatkówki.”