Oczy to bardzo ważny narząd w ciele człowieka, odpowiadający za funkcję widzenia. Niestety większość osób o tym, że o zdrowie oczu trzeba dbać, przypomina sobie dopiero wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia widzenia lub inne dolegliwości zlokalizowane w obrębie narządu wzroku. Tymczasem regularne wizyty u okulisty mogą pomóc zredukować ryzyko rozwoju chorób oczu oraz odpowiednio wcześnie zdiagnozować wszystkie nieprawidłowości.
Dlaczego należy regularnie badać wzrok?
U osób młodych standardowo zaleca się wizytę u okulisty raz na dwa lata. Osobom po 40 roku życia, raz na rok. Wizyty kontrolne polegają zazwyczaj na standardowej ocenie ostrości wzroku i stanu gałki ocznej. Są to proste badania, które pozwalają na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości.
Osoby z wykrytą wadą wzroku, które na co dzień stosują okulary korekcyjne, powinny odbyć wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku, w celu ustalenia, czy zmiany się nie pogłębiają, i czy nie doszło do dodatkowych zaburzeń w funkcjonowaniu narządu wzroku.
Dlaczego regularne badanie wzroku jest ważne? Okuliści podkreślają, że wizyty kontrolne stanowią najlepszą formę profilaktyki, pozwalającej na szybkie wykrycie wad wzroku i pomagają zapobiegać rozwojowi chorób oczu. Okulista nie tylko zbada wzrok, ale służy też fachową radą, dotyczącą dbania o oczy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania nieprawidłowości, związanych z trybem życia.
Regularne badanie wzroku u dzieci – czy jest ważne?
Choroby oczu dotyczą nie tylko osób dorosłych. Szybkie wykrycie wady wzroku u dziecka może zahamować jej rozwój, a w przypadku niektórych wad, nawet je cofnąć, przywracając prawidłowe widzenie. Co prawda badania wzroku stanowią część bilansu dziecka, jednak każdy rodzic, który zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w widzeniu malucha, powinien udać się z nim do okulisty. Dzieci mają naturalną wysoką zdolność akomodacji, dlatego często wady wzroku mogą zostać niezauważone w trakcie standardowych badań u lekarza rodzinnego. Co więcej, dziecko, które od urodzenia słabiej widzi, nie ma punktu odniesienia i może nie wiedzieć o tym, że z jego wzrokiem jest coś nie tak, a więc nie poskarży się rodzicom. Okulista zbada wzrok dziecka i jeżeli zauważy jakiekolwiek zaburzenia, rozpocznie odpowiednią terapię. Podczas wizyty lekarz może także wydać odpowiednie zalecenia, dotyczące dalszego postępowania i profilaktyki.
Regularne wizyty u okulisty to dbanie o oczy na lata
Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się z różnych przyczyn. U osób dorosłych bardzo często są wynikiem trybu życia i obowiązków związanych z pracą. Ważne, aby nie bagatelizować pierwszych oznak nieprawidłowości, takich, jak: ból oczu, niewyraźne widzenie, uczucie piasku pod powiekami czy częste łzawienie oczu. Im szybciej udamy się do okulisty, tym większe prawdopodobieństwo zapobieżenia dalszego rozwoju wady lub choroby uczy.
Jeżeli chcesz w pełni zadbać o swoje oczy, postaw na regularne wizyty u okulisty. Jest to najlepsza metoda profilaktyki zdrowia narządu wzroku.