Zdarza się, że osoby, które na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych w pewnym momencie stają przed koniecznością lub chęcią skorzystania z zalet soczewek kontaktowych. To rodzi pytania o prawidłowy dobór soczewek do wady wzroku.

Jeśli planujemy częste korzystanie z soczewek kontaktowych z pewnością warto skontaktować się z otometrystą lub okulistą, który nie tylko pomoże w doborze odpowiednich mocy soczewek, ale również zarekomenduje nam soczewki, które będą dla nas najbardziej komfortowe. Jeśli z soczewek będziemy korzystać okazjonalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich moce dobrać na podstawie użytkowanych przez nas okularów korekcyjnych. Jak to zrobić?

Soczewki to nie okulary

Na samym początku podkreślenia wymaga fakt, iż recepta wystawiona na okulary nie posłuży nam przy wyborze szkieł kontaktowych. Osoby zamawiające soczewki o mocach tożsamych z mocami szkieł korekcyjnych skarżą się na niewyraźne widzenie, dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe. Jak w takim razie dobrać soczewki na podstawie mocy szkieł korekcyjnych?

Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?

Osoby, których wada wzroku nie przekracza 3,25 D mogą zamawiać soczewki kontaktowe o mocy tożsamej z mocą szkieł korekcyjnych. Zanim jednak dokonamy pierwszego zamówienia online czy zakupu w sklepie stacjonarnym, zawsze warto się skonsultować ze specjalistą – lekarzem okulistą lub optometrystą.

W sytuacji, w której wada wzroku przekracza granicę 3,25 D pomiędzy mocą soczewek a okularów zaczną występować różnice. W związku z powyższym:

  • osoby ze stwierdzoną krótkowzrocznością powinny korzystać z soczewek o mocy mniejszej niż moc szkieł okularowych,
  • osoby ze stwierdzoną nadwzrocznością z soczewek o większej mocy.

Różnice te wynikają z faktu, iż szkła kontaktowe zakładamy bezpośrednio na oko, podczas gdy szkła okularowe znajdują się w pewnej odległości od oka (ok. 10-13 mm). Pomocne w doborze soczewek na podstawie mocy okularów są tabele, na podstawie których pacjent może samodzielnie przeliczyć moc okularową na moc soczewek.