Podstawową metodą leczenia wad wzroku jest korekcja. Poprzez dobór odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych możemy cieszyć się wyraźnym obrazem zarówno z bliży, jak i dali. Co jeszcze możemy robić, żeby zadbać o nasz wzrok?

Odpowiednia higiena wzroku dogrywa istotną rolę w dbaniu o wzrok. Jednym z jej elementów są ćwiczenia oczu, które – w niektórych przypadkach – mogą przyczynić się nawet do zmniejszenia wady wzroku. W innych pozwalają na spowolnienie jej progresji i zapewnienie wyższego komfortu widzenia w ciągu dnia.

Ćwiczenia oczu

Trudno nie zgodzić się z tym, że ruch jest ważny dla naszego organizmu. Zmniejsza ryzyko zapadalności na różne choroby i poprawia nasze samopoczucie. Gimnastyka oczu jest równie ważna. Ćwiczenia można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie – doskonale sprawdzi się w tym przypadku kilkuminutowa przerwa w pracy. Ważne jest to, żeby narząd wzroku trenować systematycznie. Ćwiczenia powinny być powtarzane kilkanaście razy w ciągu dnia.

Jak przygotować się do ćwiczeń oczu?

Ćwiczenia oczu warto poprzedzić relaksem. Może to być klika głębszych oddechów, rozluźnienie mięśni karku, dłuższe spoglądanie na kojącą zieleń w domu lub za oknem. To bardzo ważne, żeby ćwiczenia przeprowadzać, kiedy jest się rozluźnionym i odprężonym.

Jak ćwiczyć oczy?

W sieci możemy znaleźć wiele propozycji ćwiczeń dla oczu. My w pierwszej kolejności skupimy się na ćwiczeniach, które możesz wykonywać podczas przerw w pracy. Są one szczególnie ważne z perspektywy osób, które na co dzień pracują przed komputerem. Praca przed ekranem znacząco obciąża narząd wzroku, dlatego żeby uniknąć przemęczenia oczu należy regularnie robić sobie przerwy i w tym czasie wykonywać jogę.

Joga przy komputerze: Higiena wzroku w pracy przed ekranem

Po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego pracownik ma prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy. Współcześnie mało kto pilnuje tego, żeby osoby pracujące przy komputerze robiły sobie przerwę co godzinę. Czasami odchodzimy od biurka po 40 minutach, innym razem po 90 minutach. W tym czasie poza zaparzeniem sobie kawy czy herbaty warto wykonać również ćwiczenia wzroku.

Pracownicy biurowi bardzo często skarzą się na zmęczenie narządu wzroku i piasek pod powiekami. Aby tego uniknąć należy co pół godziny robić sobie przerwy na szybkie mruganie, którego celem jest nawilżenie oczu. Wytchnieniem dla oczu jest również odrywanie wzroku od monitora i patrzenie w dal.

Jakie ćwiczenia w pracy?

Pierwsze ćwiczenie polega na rysowaniu palcem na blacie biurka kół o różnej wielkości i wodzeniu wzrokiem za palcem. Kolejne na spoglądaniu na dowolny przedmiot i obrysowywaniu go wzrokiem.

Od czasu do czasu w trakcie dnia pracy warto również wykonać ćwiczenia nazywane „jogą”. Joga przy komputerze polega na tym, że patrzy się kolejno w górę, potem w dół, w lewo i w prawo, w górny lewy róg monitora i w jego górny prawy róg, w dolny lewy róg i w dolny prawy róg. Na koniec rysuje się oczami koła raz w jedną, raz w drugą stronę.