Wada wzroku najczęściej pogłębia się stopniowo, co prowadzi do sytuacji, w której w ferworze codziennych obowiązków nie dostrzegamy tego procesu. Ewentualne złe widzenie zrzucamy na karb zmęczenia, niewyspania, złego samopoczucia.

Szacuje się, że blisko 60% osób, które potrzebują okularów korekcyjnych po raz pierwszy, zbyt długo czeka na wizytę u okulisty lub optometrysty. Tymczasem, skutkiem przeoczenia pogłębiającej się wady wzroku może być nie tylko potrzeba jej korekcji, ale również choroby oczu. Jak rozpoznać wadę wzroku? Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?

Objawy wady wzroku

Pogłębiająca się wada wzroku daje liczne objawy. Są one jednak na tyle subtelne, że łatwe do przeoczenia. Jednocześnie stopniowy charakter postępowania wad wzroku sprawia, że nasz mózg przyzwyczaja się do gorszego widzenia, w efekcie czego identyfikujemy je jako normalne. Często o konieczności wizyty w gabinecie okulistycznym przekonujemy się dopiero wówczas, gdy skonfrontujemy zakres naszego widzenia z widzeniem innej osoby.

Poniżej omawiamy najbardziej charakterystyczne objawy pogłębiających się wad wzroku. Jeśli obserwujesz je u siebie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który przeprowadzi profesjonalne badanie wzroku, a w razie potrzeby dobierze okulary korekcyjne.

Mniej wyraźne widzenie z bliska

Osoby z dalekowzrocznością mają problem z wyraźnym widzeniem z bliży. Przedmioty obserwowane z pewnej odległości są ostre i wyraźne. Przyczyną nadwzroczności (dalekowzroczności) może być mniejsza elastyczność mięśni akomodacyjnych, przy jednoczesnym twardnieniu soczewki, która traci zdolność do zaokrąglania się.

Rozmazany obraz w dali

Osoby z krótkowzrocznością widzą wyraźnie przedmioty w bliży. Przedmioty obserwowane z pewnej odległości są niewyraźne, mają rozmazane kontury. Przyczyną krótkowzroczności jest intensywna praca wzrokowa z bliska, np. czytanie, pisanie, patrzenie na monitor komputera. W wyniku powyższego dochodzi do kompensacyjnego wydłużania gałki ocznej.

Częste bóle głowy

Głowa może boleć z różnych przyczyn, dlatego też wiele osób nie łączy częstych dolegliwości bólowych z pogarszającym się wzrokiem. Tymczasem słabszy wzrok nadwyręża oczy, co skutkuje nie tylko bólem narządu wzroku, ale bólem głowy w ogóle.

Mrużenie oczu

Bardzo popularnym i często występującym objawem pogarszania się wzroku jest nieświadome mrużenie oczu. Mrużenie to odruch, który pomaga zniwelować niewyraźny obraz i uzyskać lepszą ostrość widzenia.

Zmęczenie oczu

Pogarszanie się wzroku wymaga od oczu coraz cięższej pracy. Utrzymanie ostrości widzenia wiąże się z wydatkowaniem znacznie większych zasobów energetycznych niż przy dobrym widzeniu. W efekcie tego odczuwasz zmęczenie, brak komfortu. Tym objawom może towarzyszyć ból w okolicy oczu.

Niewyraźne widzenie pomimo korekcji wzorku

Wada wzroku może postępować mimo noszenia okularów czy szkieł kontaktowych. Symptomem sygnalizującym pogarszanie się wzroku jest niewyraźne widzenie pomimo założonych okularów/szkieł.