Dzieci

Jak dbać o wzrok dziecka?

O wzrok należy zatroszczyć się już od najmłodszych lat, by w późniejszym wieku zachować doskonałą jakość widzenia. Dlatego ważne jest, by rodzice dbali o oczy swoich pociech. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek.

Zgodnie z wyliczeniami brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, każda godzina tygodniowo spędzona na świeżym powietrzu pozwala obniżyć ryzyko krótkowzroczności o ok. 2%. Jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nich badań, dzieci zmagające się z tą wadą wzroku, spędzały średnio o 3,7% mniej godzin tygodniowo na dworze niż dzieci bez wady wzroku. Spędzanie wolnego czasu na powietrzu nie jest jednak jedynym sposobem pozwalającym zatroszczyć się o jakość widzenia.

Niepokojące objawy
Małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować problemów ze wzrokiem, ponieważ nie ma świadomości, jakie powinno być właściwie widzenie. Dlatego istotną rolę odgrywają rodzice, którzy muszą bacznie obserwować wzrok dziecka. Jeśli wychwycą jakiekolwiek niepokojące objawy, powinni zgłosić się do specjalisty.

Niepokój powinny wywołać takie zachowania jak:

  • siadanie zbyt blisko telewizora,
  • częste mrużenie oczu lub ich pocieranie,
  • problemy z koncentracją i skłonność do rozpraszania uwagi.

Chociaż nie zawsze takie symptomy muszą wskazywać na problemy ze wzrokiem, lepiej “dmuchać na zimne”. Wizyta u okulisty pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Regularne badania wzroku
Chcąc zadbać o wzrok dziecka zaleca się, by pierwsze kompleksowe badanie przeprowadzić w wieku 3 lat ze względu na możliwości werbalnego kontaktu z pacjentem. Jeśli okulista dziecięcy nie zauważy niepokojących objawów, wówczas najprawdopodobniej zaprosi na kolejne badanie za 2 lata. Ważną rolę odgrywają regularnie wykonywane badania. Wcześnie wykryte nieprawidłowości związane z narządem wzroku pozwolą na wdrożenie właściwego leczenia i osiągnięcie pełnej poprawy jakości widzenia.
Gdy dziecko pójdzie do szkoły, tam wykonywane są przesiewowe badania wzroku pod kątem ostrego widzenia. Warto jednak pamiętać, że dobry wzrok to jednak nie tylko wyraźne widzenie, ale również spostrzeganie barw, akomodacja oraz zdolność śledzenia przedmiotów. Należy więc kontrolować wzrok dziecka, dodatkowo zgłaszając się do specjalisty.

Kształtuj dobre nawyki wzrokowe
Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko zachowa doskonałą jakość widzenia, już od najmłodszych lat wpajaj odpowiednie nawyki.
Nie pozwól, by spędzało wiele godzin przed telewizorem, monitorem czy tabletem. Zadbaj, by podczas odrabiania lekcji miało dostęp do naturalnego źródła światła lub – w przypadku nauki po zmroku – zapewnij dodatkowe światło z lampki biurkowej.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu