Nużeniec oka

Czym jest nużeniec?

Nużeniec jest roztoczem pasożytującym w okolicach ludzkich powiek. Do zarażenia nużeńcem dochodzi przez kontakty międzyludzkie, wspólne używanie kosmetyków lub dzielenie pościeli. Nużeniec zamieszkuje włosy oraz gruczoły łojowe, w okolicach twarzy i całej głowy. Najwięcej osobników znajduje się w okolicach nosa i oczu. Nużeniec oka występuje u aż 90% dorosłych, a u dzieci ich obecność jest dosyć niska.

Jak rozpoznać obecność nużeńca?

Zwykle osoby posiadające pasożyta odczuwają obecność ciała obcego w oku. Innymi częstymi symptomami są podrażnienia, kłucie, łzawienie oraz pieczenie. Nużeniec wpływa również osłabiająco na stan rzęs – pogarsza się ich wygląd oraz zwiększa wypadanie. Kolejnym objawem jest pokrycie brzegów powiek specyficzną wydzieliną. Do zarażenia nużeńcem oka dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotem, który ma pasożyty na sobie. By potwierdzić obecność nużeńca należy przeprowadzić badanie mikroskopowe materiału pobranego z rzęs od pacjenta posiadających pasożyta.

Konsekwencje nużeńca

Jeśli pasożyt nie zostanie wyeliminowany wystarczająco szybko może powodować wiele poważnych schorzeń oczu. Przykładami niepożądanych chorób wynikających z zaniedbania są:

Leczenie nużeńca – Warszawa

Leczenie nużeńca to długotrwały proces. Może potrwać nawet do 120 dni – aby zakończyć leczenie wszystkie osobniki, larwy oraz jaja muszą zostać usunięte. Pasożyt ten jest odporny na antybiotyki i sterydy, dlatego do jego leczenia stosuje się specjalne maści, olejek herbaciany lub preparaty aloesowe.

Leczenie pasożyta musi obejmować całe ciało, nie tylko okolice oczu. Podczas terapii higiena jest najważniejsza – należy wymienić wszystkie pościele oraz kosmetyki. Najlepiej całkowicie zrezygnować z makijażu.

W naszej klinice specjaliści doradzą Państwu jak dbać o zdrowie oka i pomogą w dobraniu odpowiedniej terapii. Bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza okulisty i stosować się do podanych przez niego zasad. Zapraszamy do skontaktowania się z naszą kliniką, by umówić się na wizytę. Pamiętajmy, że przy każdym podejrzeniu choroby oczu musimy być pod stałą kontrolą lekarza.

Umów wizytę, napisz wiadomość

Zapraszamy do kontaktu