Nowoczesna technologia zapewnia nam szeroki wybór metod korekcji wzroku. W dalszym ciągu okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe stanowią najczęstszą opcję na to, aby poprawić jakość widzenia. Zarówno soczewki, jak i okulary mają swoje zalety oraz pewne wady. Zobaczmy, czym się kierować przy wyborze.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe stanowią coraz popularniejszy wybór wśród osób aktywnych fizycznie oraz ceniących sobie komfort. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że soczewki bardzo dobrze dopasowują się do krzywizny oka, przez co zapewniają szersze pole widzenia.

Soczewki kontaktowe zdobywają coraz większą popularność ze względu na swoją niewidoczną naturę oraz wygodę noszenia. Dostępne są w różnych rodzajach, w tym jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kolorowe, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Z soczewek często korzystają również sportowcy oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia, dla których taka opcja jest po prostu wygodniejsza. Ćwiczenie w okularach jest ryzykowne, przy czym soczewki nie powodują dyskomfortu i pozwalają cieszyć się sportem i dobrą jakością widzenia jednocześnie.Należy pamiętać , że soczewki kontaktowe są uzupełnieniem okularów korekcyjnych.

Wady soczewek kontaktowych

Soczewki mają wiele zalet, ale też pewne wady. Przede wszystkim trzeba kompleksowo dbać o pielęgnację soczewek, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia oczu.

Zalety okularów korekcyjnych

Okulary to wciąż najpopularniejszy sposób na poprawę widzenia. Można je łatwo zakładać i ściągać, bez ryzyka podrażnienia oczu. W tym przypadku nie trzeba martwić się o pogłębienie problemu suchych lub wrażliwych oczu. Dużą zaletą okularów jest również to, że stanowią one barierę dla oczu przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pył i inne zanieczyszczenia.

Dla osób, które nie czują się komfortowo z dotykaniem swojego oka, zakładanie soczewek może być problematyczne. W takich przypadkach okulary stanowią prostsze rozwiązanie, eliminując konieczność bezpośredniego kontaktu z oczami. Są także bardziej przyjazne dla osób, które zapominają o codziennym dbaniu o soczewki czy wymianie ich na nowe. Na dłuższą metę okulary korekcyjne stanowią także tańsze rozwiązanie, ponieważ dobrze dobrane szkła, jeżeli wada wzroku się nie pogłębia, mogą wytrzymać wiele lat, natomiast soczewki trzeba regularnie wymieniać.

Wady okularów korekcyjnych

Główną wadą okularów jest to, że mogą być niewygodne w niektórych sytuacjach, takich jak uprawianie sportów, ponieważ mogą się przesuwać, spadać lub parować. Szkła okularów nie są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego pole widzenia może zostać zaburzone np. w przypadku deszczu lub gwałtownych zmian temperatury.

Okulary czy soczewki – co wybrać?

Ostateczny wybór pomiędzy soczewkami a okularami powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb, stylu życia i preferencji każdej osoby. Warto skonsultować się z okulistą, który pomoże ocenić stan zdrowia oczu i doradzi w wyborze najodpowiedniejszej opcji.