Laseroterapia siatkówki to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia różnych schorzeń oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa czy pęknięcia siatkówki. Po zakończeniu tego zabiegu istotne jest przestrzeganie pewnych zaleceń, które pomagają w pełnym powrocie do zdrowia oraz minimalizacji ewentualnych powikłań. Choć sam zabieg jest bezpieczny i bezinwazyjny, przez kilka godzin po wykonaniu procedury może występować dyskomfort widzenia. Laseroterapia siatkówki uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych nowoczesnych metod korekcji wzroku, jednak efekty uzależnione są między innymi od przestrzegania pozabiegowych zaleceń lekarza. 

Zabieg laseroterapii siatkówki – czego można się spodziewać?

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu u większości pacjentów ostrość wzroku jest zaburzona, a oczy są podrażnione i zaczerwienione. Często pojawia się także dyskomfort będący wynikiem kontaktowej metody zabiegu.

Ostrość wzroku powinna wrócić do normy po kilku godzinach od wykonania zabiegu. W niektórych przypadkach rekonwalescencja może przebiegać nieco wolniej, a zaburzenia wzroku trwać dłużej. Dyskomfort i podrażnienie oczu będą zanikać stopniowo, a już następnego dnia po zabiegu powinien być możliwy powrót do wykonywania codziennych czynności, a nawet pracy zawodowej. Po wykonaniu całej procedury lekarz wydaje zazwyczaj także dodatkowe zalecenia, które mogą wpłynąć na decyzję o wzięciu kilku dni wolnego, w zależności od rodzaju pracy zawodowej.

Jakie zalecenia może wydać lekarz po laseroterapii siatkówki?

Ograniczenie ekspozycji na sztuczne światło

Bezpośrednio po laseroterapii siatkówki zaleca się ograniczenie korzystania z ekranów komputerów, telefonów i innych urządzeń emitujących intensywne światło. Nadmierna ekspozycja na światło może wpływać negatywnie na proces gojenia się oczu po zabiegu.

Unikanie intensywnego wysiłku fizycznego

Chociaż laseroterapia siatkówki jest zazwyczaj bezbolesna, to jednak po zabiegu zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez określony czas. Wysoki poziom aktywności fizycznej może wpływać na ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może negatywnie działać na proces gojenia się siatkówki. Lekarz powinien przedstawić indywidualne zalecenia, dotyczące uprawiania sportu i aktywności fizycznej po zabiegu.

Stosowanie kropli do oczu

Jeżeli lekarz przepisze lub zaleci krople do oczu, kluczowe jest, aby stosować je dokładnie zgodnie z zaleceniami. Krople pomagają zredukować podrażnienia, mogą chronić przed infekcjami i wspomagać procesy gojenia siatkówki.

Regularne wizyty kontrolne

Laseroterapia siatkówki daje dobre efekty poprawy widzenia, jednak po zabiegu warto pamiętać o regularnych kontrolach u specjalisty.  Lekarz będzie monitorować postęp procesu gojenia się i dostosowywać leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Systematyczne kontrole pomagają wykrywać ewentualne powikłania we wczesnych fazach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.