Właściwa pielęgnacja gałek ocznych ma kluczowe znaczenie dla zachowania właściwego funkcjonowania naszego narządu wzroku. Higiena oczu powinna polegać przede wszystkim na utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Można o to zadbać, stosując krople, pomagające wzmocnić film łzowy na powierzchni gałek. Wysokiej jakości preparaty mogą również bardzo skutecznie chronić nasze oczy przed różnymi czynnikami zagrażającymi ich kondycji, na które narażone są podczas codziennego życia i aktywności człowieka. Zakraplanie oczu to także bardzo skuteczny sposób na zwalczenie uczucia przemęczonych oczu. Musimy pamiętać, że krople do oczu będą skuteczne wyłącznie wówczas gdy będą stosowane w prawidłowy sposób. Sprawdźmy więc, jak zakraplać oczy?

Dlaczego warto zakraplać oczy?

Nasze oczy każdego dnia narażone są na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, wśród których możemy wyróżnić zanieczyszczenia środowiska, duże zadymienie czy długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera. Na kondycję narządu wzroku negatywnie wpływa również przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także zła jakość snu. Wraz z wiekiem pogarsza się także poziom nawilżenia gałek ocznych, za które odpowiedzialne są gruczoły łzowe. Produkują one substancję, zwaną łzami, które rozprowadzane są po powierzchni oka przez powieki podczas mrugania. Na rynku dostępne są skuteczne krople, które wspomagają funkcje łez. Zapobiegają one zaburzeniom gospodarki łzowej, redukują zmęczenie i chronią oczy przed szkodliwymi czynnikami.

Zakraplanie oczu – jak zrobić to prawidłowo?

Zakraplanie oczu to czynność wymagająca precyzji i zachowania najwyższego poziomu higieny. Dlatego przed przystąpieniem do aplikacji preparatu należy dokładnie umyć ręce, zmywając wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje, które się na nich gromadzą. Aby zakroplić oczy w prawidłowy sposób, należy odchylić głowę do tyłu i odciągnąć dolny brzeg powieki przy skroni. W ten sposób powstanie przestrzeń zwana „workiem spojówkowym”, nad którą umieszczamy końcówkę dozownika. Podczas aplikowania kropli wzrok kierujemy na wprost i nie ruszamy gałką oczną. Po podaniu odpowiedniej dawki preparatu należy zamknąć powiekę na około 2 minuty. W tym czasie składniki preparatu przenikną w głąb oka i pokryją jego powierzchnię. Aby zapobiec przenikaniu kropel do jamy nosowej, należy lekko ucisnąć kącik wewnętrzny oka przy nosie.

Zakraplanie oczu – jakich błędów należy unikać?

Do najczęstszych błędów zaliczamy aplikowanie preparatu do wewnętrznego kącika oka (przy nosie), gdzie znajduje się ujście kanalika łzowego i jednoczesne mruganie w trakcie zakraplania. W ten sposób powstaje efekt zasysania powodujący przedostawanie się produktu do przewodu nosowego, a następnie do gardła. Należy unikać dotykania końcówki dozownika oraz umieszczania go zbyt blisko gałki ocznej. Błędem jest również podawanie jednorazowo więcej niż jednej kropli preparatu, którego nadmiar wypłynie z worka spojówkowego. Należy bezwzględnie zwracać uwagę na datę ważności kropli, która wpływa na właściwości i skuteczność danego produktu. Zapoznaj się z ofertą kliniki okulistycznej w Warszawie!