Okulista a optometrysta – jaka jest różnica?

badanie wzroku

Możliwość wykonania badania wzroku w salonie optycznym to już standard. Badanie możemy wykonać w celu dobrania prawidłowych mocy szkieł lub soczewek kontaktowych. Przy takim badaniu nie skonsultujemy jednak problemów wynikających z chorób oczu i nie dostaniemy recepty na żaden preparat. Dlaczego?

W większości salonów optycznych spotykamy się z optometrystą, a nie okulistą. Obaj specjaliści skupiają się na zdrowiu oczu. Każdy z nich specjalizuje się jednak w nieco innym obszarze. Wykwalifikowani i doświadczeni optometryści posiadają kompetencje, dzięki którym odbierają odpowiednie moce i rodzaje zarówno szkieł okularowych, jak i soczewek kontaktowych, i z powodzeniem doradzają zastosowanie dodatkowych filtrów ochronnych.

Okulista

Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, schorzeń siatkówki czy przedniego odcinka oka. Jako lekarz medycyny okulista posiada uprawnienia do przepisywania lekarstw oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Ma on również kompletną wiedzę z zakresu doboru korekcji optycznej wad refrakcji. W tym względzie kompetencje okulistów są rozszerzone względem wiedzy optometrystów o edukację medyczną, dzięki której specjalista jest w stanie ocenić nie tylko ewentualną wadę wzroku ale również wykryć wszelkie nieprawidłowości w zakresie zdrowia narządu wzroku i podjąć odpowiednie leczenie.

Optometrysta

Optometrysta to osoba wyspecjalizowana w rozwiązywaniu problemów wzroku, takich jak:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • starczowzroczność.

W swojej pracy optometrysta koncentruje się na prawidłowym doborze szkieł i soczewek kontaktowych, a także edukacji pacjenta w zakresie higieny układu wzroku. Prawidłowa higiena narządu wzroku jest szczególnie ważna w przypadku osób korzystających z soczewek kontaktowych długoterminowych. Soczewki wymagają odpowiedniego przechowywania i czyszczenia.

Zakres zadań optometrysty

Do podstawowych zadań optometrysty należy:

  • badanie kondycji układu wzrokowego pod kątem wady wzroku,
  • dopasowanie odpowiednich szkieł optycznych,
  • wypisanie recepty okularowej.

Kiedy niezbędna jest konsultacja z okulistą?

Większość osób borykających się z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku polega na swoich optometrystach. Regularne badania wzroku pozwalają na ocenę prawidłowości doboru aktualnych szkieł do kierunku postępowania wady, a stosowane na szkłach filtry ochronne skutecznie spowalniają proces degradacji wzroku. Są jednak sytuacje, w których nawet najlepszy optometrysta nie będzie w stanie pomóc. Wówczas niezbędna okazuje się konsultacja z lekarzem.

Do okulisty warto się udać, kiedy:

  • doskwiera nam uciążliwy ból oczu (mimo poprawnie dobranych szkieł korekcyjnych),
  • podejrzewamy u siebie zapalenie spojówek,
  • dojdzie do urazu oka,
  • zaobserwujemy niepokojące zmiany w okolicach oczu,
  • doświadczamy gorszego widzenia mimo noszenia soczewek bądź okularów.

Podobne wpisy