Nużeniec oka – czym jest i jak się objawia?

choroba oka

Nasze oczy każdego dnia są narażone na szereg czynników szkodliwych, takich jak wielogodzinna praca przed ekranem komputera, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, eskpozycja na promieniowanie słoneczne. Obok czynników powodujących zmęczenie na naszą uwagę zasługują również różnego rodzaju infekcje. Jedną z nich jest nużeniec oka.

Czym jest nużeniec? Jak się objawia?

Nużeniec to pasożyt odpowiedzialny za wywoływanie choroby zwanej nużycą lub demodeksozą. Pasożyt znajduje się w gruczołach łojowych skóry i mieszkach włosowych. Odżywia się lipidami i komórkami naskórka. Jego obecność nie musi wiązać się z występowaniem objawów chorobowych. Szacuje się, że nosicielami nużeńca jest aż 60% osób dorosłych i 90% seniorów.

Symptomy powodowane przez zakażenie nużeńcem są często mylnie interpretowane jako zmiany alergiczne lub objawy innych chorób. Wynika to przede wszystkim z ich różnego nasilenia i występowania w różnych konfiguracjach. W efekcie czego diagnostyka bywa utrudniona, a pacjenci przez długi czas są leczeni objawowo lub z ukierunkowaniem na nieprawidłowe rozpoznanie jednostki chorobowej. Choroba może się rozwijać w obrębie skóry (objawy na twarzy), oka oraz skóry głowy.

Jak dochodzi do zakażenia?

Dróg zakażenia nużeńcem jest wiele. Nie wszystkie są oczywiste. Do zakażenia dochodzi przez kontakt ze skórą nosiciela lub przedmiotami, których używał. Tekstylia mierzone w sklepach odzieżowych, ręczniki i pościel w hotelach, kosmetyki testowane w drogeriach to jedne z podstawowych źródeł zakażeń. Co ciekawe, nużeniec przenosi się także wraz z kurzem. Oznacza to, że do zakażenia może dojść bez kontaktu fizycznego ze skórą drugiego człowieka lub użytkowanymi przez niego przedmiotami.

Obecność nużeńca na skórze nie jest jednoznaczne ze zdiagnozowaniem choroby. Objawy chorobowe wywołuje dopiero patologiczne namnażanie się tego pasożyta, który do rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków. Do patologicznego namnażania się nużeńca, dochodzi najczęściej w sytuacji obniżenia naturalnej odporności organizmu. Dlatego chorobę tak często diagnozuje się u:

  • alergików,
  • cukrzyków,
  • osób starszych,
  • osób żyjących w ciągłym stresie.

Czym objawia się nużeniec oka?

Choroba może dotykać oczu, skóry twarzy lub skóry głowy. Nużeniec oka objawia się uczuciem piasku, suchości oka lub świądu. Oko jest zaczerwienione i opuchnięte. Zaatakowane przez pasożyta oczy mogą być wrażliwe na światło i łzawić. Nużeniec powiek powoduje przewlekłe stany zapalne. Jest przyczyną nawracających jęczmieni i gradówek. Pacjenci zgłaszają wzmożone wypadanie rzęs oraz brwi.

Leczenie nużeńca oka

Leczenie nużeńca wymaga konsultacji okulistycznej i leczenia farmakologicznego. Nużeniec sprzyja nadkażeniu bakteryjnemu gronkowcami i paciorkowcami. Dlatego w toku terapii bardzo często podaje się pacjentom antybiotyki. Sam pasożyt jest odporny na antybiotykoterapię doustną. Jego zwalczenie wymaga wdrożenia leczenia miejscowego. Służą temu m.in. preparaty z iwermektyną.

Leczenia trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Terapia wymaga cierpliwości i konsekwentnego przestrzegania zaleceń lekarza, w tym regularnego przyjmowania zaleconych środków farmakologicznych.

Podobne wpisy