Dobór soczewek

Dlaczego dobór soczewki jest tak istotny?

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, która prowadzić może do utraty wzroku – na szczęście odwracalnej. Skuteczną metodą leczenia zaćmy są operacje polegające na usunięciu zmętniałej soczewki w oku i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Wybór odpowiedniej soczewki sztucznej jest niezwykle istotny, bo zapewnia doskonałą jakość widzenia i zmniejsza ryzyko powikłań, w tym wystąpienia zaćmy wtórnej.

Zaćma wtórna to dość często spotykane powikłanie po operacji zaćmy. Po zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki może dojść do pogrubienia oraz zmniejszenia przezierności torebki tylnej soczewki, co również powoduje pogorszenie jakości widzenia. Przyczyn zamglenia torebki tylnej soczewki, podobnie jak soczewki przedniej, może być wiele. Zaliczają się do nich:

  • kontakt tkanek oka z materiałem, z którego zbudowana jest sztuczna soczewka,
  • kształt i konstrukcja sztucznej soczewki,
  • naturalne procesy starzenia się organizmu,
  • współistniejące choroby oczu,
  • zaburzenia metaboliczne,

Zaćma wtórna daje podobne objawy jak inne rodzaje zaćmy. U pacjenta następuje pogorszenie jakości widzenia, czasami niezauważalne i bagatelizowane. Widziane obrazy stają się coraz bardziej zamglone, kolory tracą swoją intensywność, następuje znaczne pogorszenie widzenia w nocy czy wieczorem, obrazy są mało wyraźne, tracą kształty i kontury.

Leczenie zaćmy wtórnej nie należy na szczęście do skomplikowanych – u pacjenta przeprowadza się zabieg z wykorzystaniem lasera, zwany profesjonalnie kapsulotomią tylną. Lekarz kieruje na znieczulone kroplami oko i poszerzoną również kroplami źrenicę precyzyjny strumień energii, który tworzy w tylnej powierzchni torebki soczewkowej otwór, dzięki czemu światło bez przeszkód dociera do oka, a jakość widzenia ulega znaczącej poprawie.

Zaćma wtórna – można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia!

Zaćma wtórna występuje u 5-8% pacjentów z wszczepioną soczewką zbudowaną z akrylu hydrofobowego do nawet 45% w przypadku pacjentów z soczewką z akrylu hydrofilnego.  Jak widać, zaćma wtórna jest dość częstym schorzeniem, ale jednocześnie łatwym do diagnozowania i prostym oraz skutecznym w leczeniu. Jak w przypadku każdej choroby, tak również w przypadku zaćmy wtórnej zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka zaćmy wtórnej to tak naprawdę już decyzje podejmowane przy operacji usuwania zmętniałej soczewki i zastępowania jej soczewką sztuczną.

Badania naukowe dowiodły, że niektóre materiały stosowane do produkcji sztucznych soczewek mogą przyspieszać procesy prowadzące do powstawania zaćmy wtórnej. Dlatego też przed operacją zaćmy warto wybrać soczewkę najwyższej jakości, wykonaną z surowców w pełni bezpiecznych dla ludzkiego oka.

W naszym Ośrodku Mikrochirurgii Oka Mega-Lens wykorzystujemy najnowocześniejsze soczewki firmy Alcon, które są wytworzone z akrylu hydrofobowego. Jest to materiał bardzo bezpieczny dla ludzkiego oka, który zmniejsza ryzyko wystąpienia odczynów zapalnych oraz zaćmy wtórnej. Pacjentom polecane są zwłaszcza trójogniskowe soczewki Acrysof® IQ PanOptix® oraz Acrysof® IQ PanOptix® Toric. Są to soczewki najbardziej zaawansowane technologicznie oraz najbardziej zbliżone pod względem budowy oraz właściwości do soczewki naturalnej. Po wszczepieniu zachowują stabilność, posiadają filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, co chroni oko przed rozwojem zwyrodnienia plamki, dość często występującym u osób starszych. Soczewki PanOptix® pozwalają na widzenie dali, odległości pośrednich i bliży bez okularów.

Co ważne, soczewki PanOptix® przeznaczone są dla pacjentów nie tylko z zaćmą. Odpowiednio dobrana soczewka pozwala także usunąć większość wad wzroku – starczowzroczność, krótkowzroczność, a nawet astygmatyzm.

Zdiagnozowano u Ciebie zaćmę? Zapraszamy do Ośrodka Mikrochirurgii Oka Mega-Lens w Warszawie! – mamy ponad 25 lat doświadczenia w zakresie leczenia mikrochirurgicznego zaćmy oraz diagnostyki okulistycznej. Skontaktuj się z nami i dowiedz się o dostępnych u nas metodach leczenia. Zapraszamy.

Podobne wpisy