Nasze oczy nieustannie narażone są na różnego rodzaju zagrożenia, które mogą negatywnie wpływać na ich kondycję i zdrowie. Gałkom ocznym szkodzą nie tylko zanieczyszczenia występujące w powietrzu, ale także warunki, w jakich pracujemy. Na zmęczenie oczu ogromny wpływ ma praca przed komputerem. Jeśli Twoja praca wymaga wielogodzinnego spędzania czasu przed ekranem, pamiętaj o częstych przerwach i regularnym wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń relaksujących i wzmacniających mięśnie gałki ocznej. W tym artykule omówimy kilka sprawdzonych metod przynoszących odprężenie zmęczonym oczom.

Jak uniknąć zmęczenia oczu? Sprawdzone metody

Mięśnie gałek ocznych, podobnie jak mięśnie nóg, ramion, pleców czy innych części naszego ciała, ulegają zmęczeniu pod wpływem wielu czynników. Długotrwałe wpatrywanie się w jasny ekran komputera sprawia, że stają się napięte i obolałe. Na szczęście istnieje bardzo wiele niezwykle prostych i skutecznych metod na wzmocnienie i zrelaksowanie mięśni naszych oczu. Wykonywać je powinni wszyscy, a w szczególności osoby pracujące przed komputerem. Techniki relaksacyjne przynoszą szybką ulgę, a dodatkowo bardzo pozytywnie wpływają na wzrok i pomagają wyciszyć organizm w stanach napięcia nerwowego. Jeśli chcesz uniknąć dokuczliwego zmęczenia oczu, musisz koniecznie zadbać o:

  • regularne wykonywanie ćwiczeń relaksujących i wzmacniających;
  • odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy;
  • częste badania wzroku u okulisty;
  • korzystanie z filtrów światła niebieskiego;
  • zachowanie odpowiedniego dystansu od monitora (40-75 cm);
  • zmniejszenie jasności ekranu;
  • częste przerwy w pracy;
  • częste mruganie.

Skutecznym sposobem na szybki relaks dla oczu jest technika 20-20-20, polegająca na wykonywaniu przerw w pracy i wpatrywaniu się w oddalony o 20 metrów obiekt przez 20 sekund, co 20 minut.

Palmowanie – błyskawiczna ulga dla zmęczonych oczu

Palming, czyli technika relaksacyjna polegająca na zakryciu oczu dłońmi tak, by całkowicie odciąć dostęp światła, jest jedną z najskuteczniejszych metod pozwalających szybko zwalczyć uczucie zmęczenia wzroku. Palming można bez problemu wykonywać w kilka minut podczas przerw w pracy. Jak to zrobić? Przysuń się do biurka lub stołu i oprzyj na blacie łokcie. Pamiętaj o utrzymaniu prostej linii pomiędzy plecami a karkiem (nie pochylaj się). Rozgrzej nieco dłonie, pocierając je o siebie, a następnie zakryj nimi otwarte oczy. Palce powinny spoczywać na czole, a dolna część dłoni na kościach policzkowych. Zamknij oczy, starając się zrelaksować i wyciszyć. Ćwiczenie zaczyna dawać najlepsze rezultaty, gdy po pewnym czasie po zamknięciu oczu zobaczysz głęboką czerń. Palming nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Po tym czasie otwórz oczy, intensywnie mrugaj i powoli oddychaj.

Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach gałek ocznych

Do swojej codziennej rutyny warto włączyć kilka prostych ćwiczeń na zmęczone oczy, które w szybki sposób rozluźnią i odprężą napięte mięśnie. Ćwiczenia te to także bardzo skuteczny trening wzmacniający mięśnie gałek ocznych. Poniżej prezentujemy kilka prostych ćwiczeń. Każde z nich wykonaj trzy razy. Pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami możesz intensywnie mrugać dla relaksu.

Ćwiczenie 1 – trzymając głowę prosto, skieruj wzrok ku górze i przytrzymaj przez 3 sekundy, a następnie spójrz w dół i przytrzymaj przez kolejne 3 sekundy.

Ćwiczenie 2 – spójrz w prawo, a następnie w lewo, przytrzymując wzrok przez 3 sekundy w każdej pozycji.

Ćwiczenie 3 – skieruj wzrok w lewy, a następnie prawy róg swojego oka, zatrzymując ruch na 3 sekundy w każdej pozycji.

Ćwiczenie 4 – wykonuj okręgi gałkami ocznymi 3 razy w prawo i 3 razy w lewo.

Ćwiczenie 5 – mocno zamknij powieki, przytrzymując napięcie mięśni przez 10 sekund.

Ćwiczenie 6 – otwórz powieki bardzo szeroko i  przytrzymaj przez 10 sekund, a następnie intensywnie pomrugaj i zakończ trening.