Czy po operacji zaćmy potrzebne są okulary?
Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu, dotykającą osoby po 50 roku życia, a operacja zaćmy jedną z najpowszechniej wykonywanych na świecie. Nie każdy wie, że towarzyszące zaćmie zmętnienie soczewki nie musi być równoznaczne ze stopniową utratą wzroku. Zabieg wszczepienia sztucznej soczewki może zlikwidować wadę, a w niektórych przypadkach także wyostrzyć wzrok. Nie każda osoba jednak będzie mogła zrezygnować z okularów korekcyjnych po operacji zaćmy. Czy po operacji zaćmy potrzebne są okulary i w jakich przypadkach?
Operacja zaćmy a rodzaj wszczepionej soczewki
To, czy po operacji zaćmy pacjent będzie musiał nosić okulary, zależy w dużym stopniu od rodzaju wszczepionej soczewki. Współcześnie w chirurgii okulistycznej stosuje się soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe.
Te pierwsze umożliwiają jedynie częściową korektę wzroku i zazwyczaj zapewniają lepszą ostrość widzenia tylko na jedną odległość (zwykle na dal). W przypadku, gdy zostanie zastosowana taka soczewka, po operacji zaćmy konieczne będzie stosowanie okularów, które dobiera się indywidualnie po zagojeniu ran i ustabilizowaniu ostrości widzenia.
Soczewki wieloogniskowe umożliwiają korektę wzroku na różnych płaszczyznach, czyli zarówno do dali, jak i z bliska czy widzenia pośredniego. Wykorzystanie takich soczewek sprawia, że w wielu przypadków po operacji zaćmy nie jest konieczne stosowanie okularów, jeżeli nie występują inne wady wzroku.
Operacja zaćmy a inne wady wzroku
Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę fakt, że operacja zaćmy ma na celu przede wszystkim zlikwidować zmętnienie soczewki, niestety nie wpływa na inne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność.
Jeżeli więc pacjent przed operacją nosił okulary nie tylko ze względu na chorobę, ale także z racji występującej wady wzroku, prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie musiał je stosować. W niektórych przypadkach jednak wzrok po operacji się wyostrza, istnieje więc możliwość, że szkła okularów będą mogły być zmienione na słabsze.
Jednakże, jeśli zaćma była jedynym problemem ze wzrokiem, operacja może prowadzić do znacznej poprawy. Po zabiegu wielu pacjentów doświadcza znacznego wzrostu ostrości widzenia i redukcji trudności w oglądaniu obiektów na różnych odległościach. W takich przypadkach niektórzy pacjenci mogą być w stanie zrezygnować z okularów do czytania lub oglądania telewizji, ponieważ nowa sztuczna soczewka poprawia ich zdolność do skupiania się na bliskich przedmiotach.
Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy
Po operacji zaćmy oko może wykazywać zwiększoną wrażliwość na światło, dlatego, aby w wyniku działania promieni UV i światła niebieskiego nie doszło do uszkodzenia dna oka i plamki żółtej oraz powstania innych wad, pacjentom zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych po zabiegu. Długość i częstotliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych ustalana jest indywidualnie i zależy najczęściej od rodzaju wszczepionej soczewki wewnątrzgałkowej.