Ciśnienie w oku – wszystko, co musisz wiedzieć

cisnienie-w-oku

Ciśnienie w oku, zwane także wewnątrzgałkowym lub śródgałkowym to siła z jaką płyn śród oczny wywiera na twardówkę i rogówkę. Najważniejszym zadaniem ciśnienia w oku jest utrzymywanie prawidłowego kształtu gałki ocznej. U osób zdrowych jego wartość mieści się pomiędzy 10 a 21 mmHg. Wszelkie odstępstwa od normy informują nas o rozwoju przewlekłej choroby w organizmie i wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. W tym artykule sprawdzimy, jakie są powody i objawy wysokiego oraz niskiego ciśnienia w oku. Omówimy także skuteczne metody leczenia.

Jakie są przyczyny i objawy zbyt wysokiego ciśnienia w oku?

Zaburzenie równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej w oku w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia śródgałkowego objawia się silnym bólem oczu, pogorszeniem ostrości widzenia i bólem głowy. Często pojawiają się także mroczki przed oczami. Takie objawy występują głównie przy znacznie podniesionym ciśnieniu. Wysokie ciśnienie w oku występuje z zamkniętym, jak i otwartym kątem przesączania. W pierwszym przypadku do najczęstszych przyczyn należą: stan zapalny oka, uraz gałki ocznej oraz przyjmowanie niektórych leków powodujących rozszerzenie źrenic. Do przyczyn wysokiego ciśnienia w oku z otwartym kątem przesączania zaliczamy nadmierną produkcję cieczy wodnistej spowodowane nadciśnieniem tętniczym lub przyjmowaniem leków steroidowych. 

Zbyt niskie ciśnienie w oku – jak się objawia i dlaczego występuje?

Ciśnienie w oku może przybierać także zbyt niskie wartości. Jest to związanie często z przewlekłym niedociśnieniem, czyli hipotensją krwi tętniczej, w wyniku której w oku produkowana jest zbyt mała ilość cieczy wodnistej. Wśród innych przyczyn występowania wymieniamy różne urazy oka, zanik gałki ocznej, zapalenie błony naczyniowej oraz cukrzycę. W przypadku znacznego obniżenia ciśnienia w oku może pojawić się ból gałek ocznych i zaburzenia widzenia polegające na zamgleniu obrazu.

Ciśnienie w oku – jakie badania wykonać?

Pomiar ciśnienia w oku dokonuje lekarz okulista za pomocą specjalnego urządzenia zwanego tonometrem. Badanie wykonuje się, wykorzystując jedną z metod tonometrii. Są to:

  • tonometria aplanacyjna – wykonywana w znieczuleniu na tonometrze Goldmanna wyposażonym w specjalny pryzmat, którym uciska się szczyt rogówki. Ocenę ciśnienia dokonuje się w lampie szczelinowej.
  • tonometria wgłębieniowa – wykonywana w znieczuleniu za pomocą tonometru Schiøtza. Wartość ciśnienia w oku uzyskuje się na podstawie oceny oporu stawianego przez gałkę podczas uciskania rogówki.
  • tonometria bezkontaktowa (typu air-puf) – bezkontaktowa i bezbólowa metoda pomiaru ciśnienia w oku. Wartość pomiaru uzyskuje się poprzez uciśnięcie rogówki za pomocą podmuchu sprężonego powietrza.

Jak leczyć nieprawidłowe ciśnienie w oku?

Podstawową i skuteczną metodą na obniżenie ciśnienia w oku i przywrócenia prawidłowych wartości należy leczenie farmakologiczne. W przypadku braku zadowalających rezultatów przeprowadza się zabieg operacyjny. Leczenie nadciśnienia w oku możemy wspomóc za pomocą różnych domowych metod. Niezwykle ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i włączenie do codziennej diety produkty bogate w luteinę i witaminę E, takie jak: szpinak, jarmuż, brokuły, ryby, kiełki pszenicy, migdały, jajka i awokado. Bardzo korzystnie na narząd wzroku i naczynia włosowate działają składniki zawarte w owocach jagodowych, a szczególnie w borówkach amerykańskich.

Podobne wpisy