Wczesne objawy zaćmy – jak je rozpoznać? Jakie leczenie podjąć?
Zaćma, zwana również kataraktą to podstępna choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dotyka głównie osoby starsze, ale może pojawić się w młodszym wieku, np. w wyniku chorób ogólnoustrojowych, czy predyspozycji genetycznych. Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie właściwego leczenia jest drogą do zachowania dobrego widzenia.
Co to jest zaćma?
Zaćma to schorzenie powodujące zmętnienie soczewki oka, które stopniowo prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia. W zdrowym oku soczewka jest przejrzysta, a w wyniku zaćmy staje się mętna, co zaburza przepływ światła do siatkówki. Choroba może rozwijać się latami bez widocznych objawów. Jednak te nie dają o sobie zapomnieć i z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe, utrudniając normalne funkcjonowanie.
Wczesne objawy zaćmy – na co zwrócić uwagę?
Rozpoznanie zaćmy we wczesnym stadium jest niezwykle trudne, ponieważ jej objawy często przypominają inne problemy ze wzrokiem. Warto jednak zwrócić uwagę na takie symptomy, jak:
- zamglone widzenie: jakby przez mgłę, kolory stają się mniej wyraziste, a kontury mniej ostre;
- wrażliwość na jasne światło: np. światło słoneczne lub reflektorów samochodowych. Może to prowadzić do efektu oślepienia;
- trudności z widzeniem w nocy: prowadzenie samochodu po zmroku może stać się szczególnie niekomfortowe, a z czasem także niebezpieczne;
- pojawienie się efektów świetlnych wokół źródeł światła: np. aureole lub rozbłyski świetlne, szczególnie widoczne w nocy;
- konieczność częstej zmiany okularów korekcyjnych na coraz mocniejsze;
- u niektórych osób może pojawić się podwójne widzenie w jednym oku, które nie wynika z zaburzeń w soczewce.
Osoby, które zauważą którykolwiek z powyższych objawów, powinny umówić się na wizytę u okulisty. Lekarz przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku, obejmujące:
- pomiar ostrości widzenia,
- badanie dna oka,
- badanie lampą szczelinową,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Leczenie zaćmy – dostępne opcje
Zaćma to choroba, na którą nie pomogą ani leki, ani krople do oczu, które mogłyby odwrócić jej rozwój. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Na szczęście nowoczesne metody pozwalają na coraz skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie zaćmy.
Fakoemulsyfikacja to najczęściej stosowana technika operacyjna, polegająca na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i jej usunięciu. Na jej miejsce wstawiana jest sztuczna soczewka. Zabieg trwa około 20-30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Na podstawie badań lekarz wraz z pacjentem decydują o doborze soczewki wewnątrzgałkowej:
- jednoogniskowe – zapewniają ostre widzenie na jedną odległość
- wieloogniskowe – umożliwiają ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka
- toryczne- korygujące astygmatyzm.
Operacja zaćmy to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, w większość pacjentów odzyskuje dobrą ostrość widzenia po kilku dniach od zabiegu.