Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób oczu, która może rozwijać się przez wiele lat i nieleczona doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Aktualnie zaćmę leczy się poprzez zabieg operacyjny, który daje dobre rezultaty. Po wykonaniu zabiegu pacjent powinien przestrzegać zaleceń, dotyczących bezpiecznej rekonwalescencji.

Zaćma – co to za schorzenie?

Zaćma to często występująca choroba oczu, zwana także kataraktą. Najczęściej dotyczy osób po 50-roku życia i objawia się wyraźną utratą ostrości widzenia, która spowodowana jest zmętnieniem i zaćmienie soczewki oka. Dzięki nowoczesnym technologiom aktualnie zaćmę można całkowicie wyleczyć poprzez operację usunięcia zaćmy. Rokowania po takim zabiegu są bardzo dobre, a sama procedura rzadko wiąże się z komplikacjami, jeżeli pacjent przestrzega dokładnie zaleceń lekarskich.

Jakie są zalecenia po operacji usunięcia zaćmy?

Po zabiegu na operowane oko zakładany jest specjalny opatrunek, który należy nosić zazwyczaj przez 24 godziny od wykonania zabiegu. Lekarz powinien poinformować pacjenta o tym, że w pierwszych godzinach operowane oko jest bardzo wrażliwe i podatne na infekcje oraz zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Po usunięciu zaćmy pacjent powinien dokładnie przestrzegać zaleceń specjalisty. Zazwyczaj przez pierwsze dni odradza się nadmierny wysiłek fizyczny oraz wytężanie wzroku. Niewskazane są także długie kąpiele, które lepiej zastąpić prysznicem, omijając okolice oczu. Często zaleca się również, aby przez pewien czas starać się nie spać po stronie operowanego oka (ma to na celu uniknięcie wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego). Wszystkie leki przepisane przez lekarza należy stosować zgodnie z zaleceniami.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy?

Proces gojenia trwa zazwyczaj ok. 4-6 tygodni i może przebiegać indywidualnie u każdego pacjenta. Zaleca się, aby przez cały okres rekonwalescencji unikać pomieszczeń zadymionych i zapylonych. Należy uważać, aby nie narażać operowanego oka na zanieczyszczenia, ponieważ po zabiegu będzie ono bardzo wrażliwe i podatne na zakażenia.

Podczas rekonwalescencji pacjent powinien unikać przecierania oczu i przynajmniej na kilka tygodni zrezygnować z nakładania makijażu. Specjalista może także zalecić, aby przez pewien czas wychodzić na zewnątrz w okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV nawet w pochmurne dni.

Jeżeli osoba operowana jeździ samochodem, za kierownicę będzie mogła wrócić prawdopodobnie dopiero po pełnej rekonwalescencji. Należy wziąć pod uwagę, że po operacji zmieni się ostrość widzenia i trzeba będzie się do tego najpierw przyzwyczaić. Co więcej, w okresie gojenia mogą zdarzyć się krótkotrwałe zaburzenia ostrości widzenia oraz problemy z rozpoznawaniem kolorów.