Jaskra to choroba prowadząca do degeneracji nerwu wzrokowego, a w konsekwencji pogorszenia wzorku, a nawet jego kompletnej utraty. Jaskra najczęściej postępuje powoli, co utrudnia jej diagnostykę i wczesne leczenie. W wielu przypadkach objawy postępują w sposób praktycznie niezauważalny dla pacjenta, dlatego dopiero ostry atak jaskry sprawia, że chorzy zaczynają szukać specjalistycznej pomocy.
Jakie są przyczyny jaskry? Jakie objawy towarzyszą atakowi choroby? Jak leczy się jaskrę? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w artykule. Jeśli doświadczasz niepokojących objawów lub doświadcza ich ktoś z Twojego bliskiego otoczenia, skonsultuj się z lekarzem okulistą.
Przyczyny jaskry
Jednym z czynników wyzwalających atak jaskry są choroby współtowarzyszące. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się diabetycy, a także osoby zmagające się z chorobą miażdżycową. Co ciekawe, na jaskrę częściej chorują osoby krótkowzroczne. Choroba może mieć podłoże genetyczne, dlatego może wystąpić u osób, u których w rodzinie były już przypadki zachorowania. Atakom jaskry sprzyjają również migreny, a więc zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.
Ostry atak jaskry: Jak się objawia?
Ostry atak jaskry, jak sama nazwa wskazuje, jest stanem nagłym, który wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego wzrost następuje w związku z zupełnym zamknięciem kąta przesączenia i zablokowaniem odpływu cieczy wodnistej, znajdującej się w oku. To z kolei może skutkować uszkodzeniem nerwu wzrokowego i poważnymi zaburzeniami widzenia. Ostry atak jaskry wymaga natychmiastowego leczenia. Chory powinien być jak najszybciej hospitalizowany.
Ostry atak jaskry objawia się niezwykle silnym bólem oka i głowy. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności, a nawet wymioty. Chory doświadcza niespodziewanego zamglenia wzroku i pogorszenia się ostrości widzenia. W kontakcie ze źródłami światła dostrzega tęczowe okręgi. Gałka oczna ulega zaczerwienieniu, podczas gdy źrenica staje się wyraźnie poszerzona. Ze względu na wzrost ciśnienia gałka oczna robi się niezwykle twarda.
Atak jaskry: Jak leczyć?
W przypadku ostrego ataku jaskry rekomendowana jest natychmiastowa hospitalizacja chorego. Osobie z podejrzeniem ataku należy udzielić pomocy doraźnej poprzez podanie kropli obniżających ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, a także zwężających źrenicę. Uzupełnienie terapii farmakologicznej są środki podawane doustnie lub dożylnie. Ich zadaniem jest ograniczenie wydzielania cieczy wodnistej.
Ustabilizowanie pacjenta po ostrym ataku jaskry to dopiero początek leczenia. W następnej kolejności pacjent kwalifikowany jest do leczenia laserowego, tzw. irydotomii. Irydotomia to procedura, która polega na wytworzeniu otworu w tęczówce za pomocą specjalnego lasera. Otwór jest niezbędny do zapewnienia drogi ujścia dla cieczy wodnistej. Identyczną procedurę w celach profilaktycznych przeprowadza się w drugim oku.
Jak minimalizować ryzyko wystąpienia ataku jaskry?
Profilaktyka w zakresie ostrego ataku jaskry jest bardzo trudna. Osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami powinny w sposób szczególny dbać o siebie i przyjmować wskazane przez lekarza leki. Ważnym elementem profilaktyki jest w tym przypadku regularna kontrola narządu wzroku.
Jeśli jesteś obciążony genetycznie lub borykasz się z nadciśnieniem tętniczym powinieneś również pomyśleć o zmianie trybu życia. Powinieneś unikać stresu, a także wszelkiego rodzaju urazów w obrębie oka. W ranach profilaktyki warto regularnie poddawać się rutynowym badaniom, które mogą odpowiednio wcześnie wykazać zwężenie kątów przesączania, a co za tym idzie stanowić rekomendację do leczenia laserowego.