Astygmatyzm to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku u dzieci. Jakie są pierwsze objawy schorzenia i jak wygląda leczenie?

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm to właściwie nie choroba, a towarzyszący wadzie wzroku problem z ostrością widzenia, wynikający z nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki oka. Jest to tzw. wada refrakcyjna, która dość często występują wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Może dotyczyć obu gałek ocznych lub tylko jednej.

Astygmatyzm u dzieci jest dość często diagnozowanym problemem. Na skutek niesymetryczności rogówki u dzieci z astygmatyzmem dochodzi do niewłaściwego skupienia wiązek promieni, przez co zaburzeniu ulega obraz na siatkówce oka, przez co widzenie staje się mniej wyraźne lub zniekształcone. Według badań najczęstszą przyczyną astygmatyzmu są czynniki genetyczne lub mechaniczny uraz oka. Czasem schorzenie może powstać w wyniku innego schorzenia, tzw. stożka rogówki (rogówka przyjmuje kształt stożka).

Jakie są objawy astygmatyzmu u dzieci?

Określenie jasnych objawów astygmatyzmu u dzieci może być trudne, ponieważ maluchy, nie mając punktu odniesienia, mogą nawet nie wiedzieć, że ich widzenie jest zaburzone. Warto zwracać uwagę na takie symptomy, jak:

  • Zniekształcone widzenie – dzieci z astygmatyzmem mogą dostrzegać zniekształcony lub rozmazany obraz, który utrudnia im zobaczenie szczegółów.
  • Częste bóle głowy – jeżeli dziecko skarży się na bóle głowy, po wykluczeniu innych przyczyn, warto zbadać wzrok malucha.
  • Trudności w czytaniu – dzieci z astygmatyzmem mogą mieć trudności z odczytaniem tekstu z książek, tablicy szkolnej lub ekranu komputera.
  • Nadwrażliwość na światło – szczególnie wrażliwość na jasne światło, co może powodować ból oczu i zmęczenie.
  • Zmiana kształtu źrenicy – u niektórych dzieci z astygmatyzmem źrenica może mieć nienaturalny kształt, np. owalny zamiast okrągłego.

Jakie są metody leczenia astygmatyzmu u dzieci?

Astygmatyzm u dziecka powinno się korygować przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Choć w wielu przypadkach wraz z wiekiem astygmatyzm u dzieci się zmniejsza, to jednak czasem zdarza się, że wada zostanie pogłębiona. Dziecko, u którego zostanie zdiagnozowane schorzenie, powinno zostać poddane specjalistycznej terapii. Lekarz może zalecić stosowanie okularów na stałe lub np. do komputera czy czytania, w zależności od stopnia nasilenia problemu.

Jedną z metod leczenia astygmatyzmu jest także innowacyjna terapia laserowa. Nie zaleca się jej jednak u dzieci przed zakończeniem wzrostu szkieletowego, co jest związane z tym, że w tym okresie w dalszym ciągu rozwija się narząd wzroku, czyli oczy.