Dla wielu osób noszenie okularów jest koniecznością. Na szczęście rozwój branży optycznej sprawił, że aktualnie mamy szeroki wybór oprawek i szkieł, dzięki czemu łatwiej jest dopasować rozmiar do kształtu twarzy. Dobór okularów nie musi być trudny, wystarczy kierować się poniższymi wskazówkami.

Na co zwracać uwagę, wybierając rozmiar okularów?

Dobierając rozmiar okularów, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: szerokość i wysokość soczewki, szerokość oprawek, szerokość i lokalizacja mostka oraz długość zauszników.

Szerokość i wysokość soczewki

Szerokość soczewki to pozioma średnica w najszerszym punkcie soczewki. Optometryści często nazywają ten parametr „rozmiarem oka”. Szerokość soczewki kontaktowej można zmierzyć, jeżeli mamy pod ręką stare okulary, których rozmiar był odpowiednio dobrany.

Wysokość soczewki, czyli największa pionowa długość soczewki, najczęściej określana jest standardowo i zazwyczaj wynosi 32-38 milimetrów w zależności od producenta.

Szerokość oprawek

Jest to najważniejszy czynnik, decydujący o tym, czy okulary będą dobrze się prezentować na twarzy. Zasada dobierania szerokości oprawek polega na dokładnym sprawdzeniu, czy oczy użytkownika będą znajdować się mniej więcej na środku szkieł okularów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dotyczących tego, jak dobrać oprawki okularów do szerokości twarzy:

  • oprawki wąskie – sprawdzą się u osób, których szerokość szkieł mieści się w przedziale 42-50 mm;
  • oprawki średnie – przy twarzy o średniej szerokości, mieszczą się w przedziale od 48 mm do 53 mm;
  • oprawki szerokie – dla właścicieli twarzy szerokiej sprawdzą się oprawki o szerokości wyższej, niż 53 mm.

Szerokość i lokalizacja mostka

Chcąc dopasować okulary, warto zwrócić uwagę także na szerokość mostka. Jeżeli mamy do dyspozycji stare okulary, wystarczy, że zmierzymy odległość pomiędzy soczewkami. Osoby, których oczy osadzone są w małej odległości, powinny wybierać okulary o szerokości mostka pomiędzy 15 a 18 mm. W pozostałych przypadkach najlepiej wybierać produkty o szerokości mostka 18-22 mm.  Ważna jest także lokalizacja mostka. Jeżeli jest on usytuowany mniej więcej na równi z linią brwi, takie okulary będą odpowiednie dla osób, których grzbiet nosa jest wysoko, natomiast okulary z niższym mostkiem o kształcie łuku sprawdzą się dla osób z nisko osadzonym grzbietem nosa.

Długość zauszników

Długość zauszników w okularach jest mniej znaczącym parametrem, jednak warto zwrócić na nie uwagę. Jeżeli zdarzyło ci się, że zauszniki w okularach były zbyt krótkie, sprawdź oprawki z zausznikami o długości w przedziale 145 mm do 170 mm.

Rozmiar okularów można dobrać na podstawie starszych oprawek lub dokonując określonych pomiarów. Chcąc mieć pewność, że wybrany model będzie idealnie dopasowany, można udać się także do salonu optycznego, gdzie osoba do tego uprawniona wykona profesjonalny pomiar określonych wymiarów twarzy i przygotuje okulary indywidualnie pod klienta.