Jak dbać o oczy w podeszłym wieku?

jak-dbac-o-oczy-w-podeszlym-wieku

Zachowanie prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku należy do jednych z najważniejszych elementów profilaktyki wielu chorób i schorzeń, z jakimi borykają się osoby starsze. Do najczęściej pojawiających się problemów należy starczowzroczność, zwyrodnienie plamki żółtej oraz suchość oka. Wszystkie te schorzenia drastycznie obniżają jakość życia osób w podeszłym wieku, dlatego warto odpowiednio wcześnie wdrożyć wszelkie możliwe sposoby pozwalające zapobiec pogorszeniu kondycji i zdrowia oczu. W tym artykule omówimy kilka sprawdzonych i skutecznych metod.

Zadbaj o właściwą dietę bogatą w składniki odżywcze

Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie pojawiające się po 60 roku życia u mężczyzn i kobiet. Objawia się pogorszeniem widzenia z bliska oraz po zmroku. Pacjenci skarżą się wówczas na problemy z czytaniem. Pojawieniu się zwyrodnienia sprzyja nie tylko starszy wiek, ale także różnego rodzaju używki, takie jak alkohol czy papierosy. Dlatego chcąc zachować dobry wzrok na lata, należy je odstawić oraz zadbać o dietę bogatą w produkty zawierające luteinę i zeaksantynę, będące składnikami budującymi plamkę żółtą. Można je znaleźć w szpinaku, jarmużu, sałacie, papryce czerwonej i brokułach.

Lubisz czytać? Załóż okulary

Starczowzroczność, czyli osłabienie zdolności akomodacji oka, to dolegliwość pojawiająca się w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu człowieka. Niestety, na to schorzenie nie ma skutecznego lekarstwa. Istnieją jednak metody podnoszące pacjentom komfort codziennego życia. Rekomendowanym rozwiązaniem jest używanie odpowiednio dobranych okularów, które zdecydowanie poprawią wzrok i usprawnią akomodację. W tym celu należy udać się do okulisty na badania, a następnie do optyka, który na podstawie wystawionej przez lekarza recepty wykona okulary dobrane idealnie do potrzeb pacjenta.

Chroń gałkę oczną przed wysuszeniem

Z wiekiem pogarsza się funkcjonowanie gruczołów łzowych, które produkują substancję odpowiedzialną na prawidłowe nawilżenie gałek ocznych. Osoby w podeszłym wieku skarżą się często na uczucie pieczenia, odczuwają obecność ciała obcego pod powiekami i powtarzające się zaburzenia ostrości widzenia. Seniorzy, którzy zmagają się z zespołem „suchego oka”, powinni zaopatrzyć się w odpowiednie krople nawilżające. Niezbędne będzie ograniczenie czasu korzystania z urządzeń mobilnych, szczególnie po zmroku. Pomocne może być obniżenie temperatury w domu oraz używanie nawilżaczy powietrza.

Wzmocnij mięśnie poruszające okiem

Niezwykle pomocne w zachowaniu prawidłowego wzroku są regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie poruszające gałkami ocznymi. Nie są one skomplikowanie i nie zajmują dużo czasu. Jak je wykonać? Najprostszym i najskuteczniejszym rodzajem ćwiczenia jest kierowanie wzroku raz w lewo, a raz w prawo, a także z góry na dół i w poprzek. W każdym punkcie wzrok należy zatrzymać na kilka sekund. Pomocne jest także skupianie wzroku na znacznie oddalonym obiekcie na zmianę z patrzeniem na przedmiot znajdujący się w niewielkiej odległości od naszych oczu.

Pamiętaj o regularnym badaniu wzroku

Stała kontrola lekarska to najlepszy ze sposobów, w jaki osoby starsze mogą zadbać o swój wzrok. Seniorzy po 60 roku życia powinni przeprowadzać kompleksowe badania wzroku co najmniej raz w roku. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie oraz palących papierosy, należy częściej odwiedzać okulistę. Szybka diagnoza pozwoli odpowiednio wcześnie zareagować na pierwsze objawy schorzenia i zapobiec jego dalszemu rozwojowi.

Podobne wpisy