Nieostre widzenie, ból głowy, nudności, uczucie zmęczenia objawiające się dolegliwościami bólowymi okolic oczu – powyższe symptomy mogą sugerować postępowanie wady wzroku. Żeby potwierdzić lub wykluczyć wadę wzorku należy skorzystać z profesjonalnej pomocy okulisty lub optometrysty.

Regularne badanie oczu przez specjalistę jest bardzo ważne i nie zastąpią go proste testy dostępne w Internecie. Można je natomiast wykorzystać do samokontroli wzroku między kolejnymi wizytami.

Testy wzroku online

Do samokontroli swojej wady wzroku możesz wykorzystać jeden z dostępnych online testów wzroku. Do najpopularniejszych należą:

  • test Snellena,
  • test na widzenie z bliska,
  • test na astygmatyzm.

Na czym polegają poszczególne testy? Wszystkie wymienione powyżej badania można przeprowadzić w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zastępują one profesjonalnego badania wzroku, na podstawie którego okulista lub optometrysta dobiera okulary korekcyjne i soczewki.

Test Snellena

Większość specjalistów podczas badania wzroku korzysta z tablicy Snellena. Badanie polega na odczytywaniu znaków różnej wielkości, dzięki czemu lekarz może ocenić widzenie pacjenta z daleka. Tablica Snellena składa się z liter ułożonych w rzędach – od największej na górze, do najmniejszych na dole. U dołu tablicy jest linia nazywana 20/20 lub 6/6. Jeśli pacjent jest w stanie odczytać litery znajdujące się w najniższej linii oznacza to, że ostrość jego widzenia wynosi 20/20 lub 6/6. Jest to normalna ostrość widzenia, a umiejętność odczytania liter z najniższej linii nie oznacza nadwzroczności.

Test na widzenie z bliska

Test na widzenie z bliska, jak sama nazwa wskazuje, bada zdolność widzenia obiektów znajdujących się w bliży, w odległości wciągniętej ręki. Jak przeprowadzić test?

Test przeprowadzamy korzystając z naszych standardowych okularów lub soczewek kontaktowych. W celu przeprowadzenia testu należy usiąść w odległości około 35 centymetrów od ekranu komputera i otworzyć oboje oczu. Następnie trzeba zapisać, jak zlokalizowane są otwory w literze „C” określając lokalizację „na dole”, „u góry”, „po prawej stronie”, „po lewej stronie”.

W sytuacji, w której nie uda się nam odczytać ułożenia wszystkich liter, test należy wykonać innego dnia. Warto pamiętać o tym, że nasz wzrok męczy się w trakcie dnia i po intensywnym dniu w pracy wykonanie testu może być trudne. Jeśli kolejna próba również zakończy się niepowodzeniem, jest to sygnał, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego i warto umówić się na konsultację do okulisty.

Test na astygmatyzm

Celem testu na astygmatyzm jest określenie prawidłowości krzywizny rogówki oka. Wszelkie anomalnie będą powodowały ostre skupienie na siatkówce niektórych części obrazu, przy jednoczesnym zamazywaniu innych.

Test na astygmatyzm wykonuje się z jednym okiem zakrytym. Badaniu najpierw poddajemy jedno, później drugie oko. W testach dostępnych online najczęściej będziemy proszeni o przyjrzenie się jakiejś ilustracji. To, jak nasze oczy widzą linie, z których składa się ta ilustracja może być wskazówką do konieczności przeprowadzenia specjalistycznego badania wzroku w kierunku astygmatyzmu.