W dzisiejszych czasach nasze oczy są bardzo często przeciążone i zmęczone. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera i telewizora oraz korzystanie z urządzeń mobilnych po zmroku bardzo poważnie utrudnia odpowiednią regenerację mięśni poruszających naszymi gałkami ocznymi, sprawiając, że stają się napięte i osłabione. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do pogorszenia wzroku. Aby zapobiec zmęczeniu oczu i problemom zdrowotnym związanym z narządem wzroku, warto poświęcić kilka minut dziennie na techniki relaksacyjne i ćwiczenia, które można wykonywać w domu.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na poprawę wzroku?

Uczucie ciężkich powiek, zwiększona wrażliwość na światło, wzmożone łzawienie, suchość gałek ocznych i pieczenie to objawy, które jednoznacznie wskazują, że nasze oczy potrzebują chwili odpoczynku. Bardzo często odczuwają je osoby, których obowiązki zawodowe wymagają wielogodzinnego spędzania czasu przed ekranem komputera. W takich przypadkach należy szczególnie zwrócić uwagę na robienie regularnych przerw w pracy i wykonywanie kilku ćwiczeń. W trakcie krótkiego treningu bardzo skutecznie wzmacniane są mięśnie naszych oczu, a także powieki.

Proste i skuteczne techniki poprawiające wzrok

Poniżej prezentujemy przykładowe techniki i ćwiczenia, które pomogą zachować nienaganny stan zdrowia naszego narządu wzroku. Warto je wykonywać kilka razy dziennie podczas przerw w pracy oraz w domu lub za każdym razem, gdy odczujemy, z nasze oczy wymagają chwili relaksu. Jest to najlepsza forma profilaktyki chroniąca przed pogorszeniem wzroku.

Palming, czyli zakrywanie oczu

Palming to bardzo popularne i proste ćwiczenie, które można wykonać w dosłownie każdym miejscu. Szybko przynosi ulgę zmęczonym oczom i pomaga wyostrzyć wzrok. Aby je wykonać, musimy zająć miejsce przy stole i położyć na blacie nasze łokcie. Plecy i kark muszą pozostawać w jednej linii (nie pochylamy się). Delikatnie pocieramy dłonie o siebie i zakrywamy oczy, krzyżując palce na czole. Dłonie nie dotykają oczu, lecz skutecznie je zakrywają, blokując dostęp światła. Zamykamy powieki i rozpoczynamy medytację. Podczas ćwiczenia, jedyne co powinniśmy widzieć, to wszechobecna czerń, im głębsza, tym palming jest skuteczniejszy. PO około 10 minutach otwieramy oczy, intensywnie mrugamy i głęboko oddychamy.

Joga i delikatny masaż oczu

Masaż okolic oczu doskonale usuwa napięcie mięśni gałek ocznych oraz poprawia wzrok. Najlepiej wykonywać go w pozycji siedzącej. Za pomocą palców możemy wykonać okrężne lub półokrężne ruchy pod brwiami i pod oczami. Pomocne może być także pocieranie skroni z góry na dół, od brwi do oczu. Na każdy ruch warto poświęcić przynajmniej 30 sekund. Nacisk nie powinien być zbyt mocny. Dla większego bezpieczeństwa i skuteczności można skorzystać ze specjalnych kremów i olejków do masażu, które można stosować w okolicach oczu.

Szybka gimnastyka wzmacniająca oczy

Dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku niezwykle ważne jest regularne wzmacnianie mięśni gałek ocznych. Można to zrobić za pomocą kilku prostych ćwiczeń. Zaczynamy od skierowania wzroku w prawo i gdy poczujemy napięcie w mięśniach – przytrzymujemy wzrok na kilka (3-5) sekund. Następnie powtarzamy ćwiczenie, kierując oczy tym razem w lewą stronę. Wzrok możemy także kierować w górę i w dół oraz w poprzek. Każde z ćwiczeń należy wykonać co najmniej 3 razy.

20-20-20 – skuteczna metoda relaksacyjna

Ta technika jest dedykowana wszystkim osobom, które pracują przed komputerem. Polega na robieniu regularnych (co 20 minut) przerw i skierowaniu wzroku na obiekt oddalony o około 20 metrów na 20 sekund. Metoda ta jest niezwykle skuteczna i szybko zwalcza objawy zmęczenia gałek ocznych. Zapraszamy do naszej kliniki okulistycznej w Warszawie!