Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i prowadzi do postępującej utraty widzenia. Jest to poważne schorzenie, które wymaga profesjonalnej opieki medycznej i regularnych wizyt u lekarza. Jednak istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc w zarządzaniu jaskrą i wspomóc tradycyjne leczenie.

Leczenie jaskry – jak wygląda?

Leczenie jaskry polega przede wszystkim na powstrzymaniu lub ograniczeniu procesu pogarszania się widzenia. Celem terapii jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego. Istnieje kilka metod profesjonalnego leczenia jaskry, od środków farmaceutycznych po zabiegi, takie jak laseroterapia czy operacja chirurgiczna. Objawy jaskry można łagodzić też domowymi sposobami, stosując naturalne i powszechnie dostępne środki.

Leczenie jaskry w domu – co może pomóc?

Musisz pamiętać, że wszystkie przypadku jaskry powinny być  leczone pod okiem lekarza, który zleci odpowiednią terapię. Domowe sposoby nie powinny zastępować profesjonalnej pomocy, jednak mogą stanowić jej skuteczne wsparcie.

Zdrowa dieta

Odpowiednie, zbilansowane żywienie pełne składników odżywczych to pierwszy krok do poprawy kondycji zdrowia ogólnego. Stosowna dawka witamin i minerałów może mieć też korzystny wpływ na wzrok. Dobrze dobrana dieta może nie tylko złagodzić objawy, ale też ograniczyć rozwój choroby. Co powinno znaleźć się w codziennym menu? Warto postawić na borówki znane z dużej zawartości antocyjanów, które sprzyjają wzmocnieniu naczyń włosowatych w oku, dzięki czemu stają się one lepiej odżywione i ukrwione.

Dobrze jest zredukować ilość tłuszczów nasyconych w diecie, gdyż mogą one ograniczyć wchłanianie tych dobrych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, które stanowią jeden z  budulców tkanki nerwowej (znajdującej się też w siatkówce oka) i fotoreceptorów. Na wzrok dobrze działa także witamina E o silnych właściwościach przeciwutleniających. Wspomniana witamina chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, które mogą powodować obumieranie komórek gałki ocznej.

Luteina

Luteina to jeden z najbardziej znanych przeciwutleniaczy, popularny między innymi ze względu na korzystne działanie na narząd wzroku. Luteina na oczy działa podobnie jak filtr UV, chroniąc je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Luteinę można dostarczać w postaci suplementów diety lub wraz z pożywieniem. Największe ilości tego składnika znajdują się w rybach, zielonych warzywach, kurzych jajach czy natce pietruszki.

Unikaj nadmiernego stresu

Stres może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego osoby cierpiące na jaskrę powinny go unikać. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować stresu z codziennego życia, ale warto stosować techniki, które mogą zmniejszyć jego poziom, takie jak: medytacja, relaksujące kąpiele, umiarkowana aktywność fizyczna itp.

Napary ziołowe

Niektóre zioła, takie jak koper włoski czy jemioła, pomagają w regulacji ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego mogą być stosowane w profilaktyce jaskry.

Pamiętaj, że podane wyżej sposoby stanowią jedynie wsparcie terapii. Dbając o zdrowe oczy w przypadku jaskry, należy udać się do lekarza i stosować do zaleceń specjalisty.