Zaćma to schorzenie, które, nieleczone, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście nowoczesna medycyna pozwala na wykonanie zabiegu chirurgicznego – operacji zaćmy, który umożliwia zlikwidowanie zmętnienia soczewki i przywrócenie ostrości widzenia. Co więcej, taka operacja nie jest bardzo skomplikowana i w większości przypadków wykonuje się ją w ramach chirurgii jednego dnia. Co nie oznacza, że nie trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Zobaczmy, jak przygotować się do operacji zaćmy.

Jakie badania przed operacją zaćmy?

Operacja zaćmy zlecana jest przez lekarza okulistę, który przed wystawieniem skierowania przeprowadza odpowiednią diagnostykę oraz wydaje szereg zaleceń, dotyczących tego, co wolno, a czego nie wolno robić przed zabiegiem.  Standardowo wcześniej wykonuje się także szereg badań, umożliwiających postawienie poprawnej diagnozy i wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Przed operacją zaćmy ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich aktualnych schorzeniach zdrowotnych, przyjmowanych lekach oraz alergiach. Należy wspomnieć też o jakichkolwiek istniejących problemach z sercem, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub innych ważnych szczegółach dotyczących zdrowia pacjenta.

Jak przygotować się do operacji zaćmy – o czym należy pamiętać?

Najczęściej zalecenia przed operacją zaćmy, dotyczą zmiany dawek stosowanych leków oraz diety. Osobom przyjmującym leki na stałe, szczególnie leki przeciwzakrzepowe lub obniżające ciśnienie krwi, często zaleca się zaprzestanie ich spożywania na kilka dni przed operacją. Na kilka godzin przed zabiegiem lekarz może zalecić ograniczenie jedzenia i picia. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń specjalisty, gdyż to pozwoli uniknąć ewentualnych problemów, związanych z działaniem znieczulenia chirurgicznego.

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy przed operacją można spożywać alkohol. Jeżeli planujesz zakrapianą imprezę na dzień przed zabiegiem, lepiej przełóż ją na inny termin lub zrezygnuj z picia alkoholu minimum na 24 godziny przed rozpoczęciem operacji. W tym czasie zaleca się również ograniczenie kawy i innych produktów z kofeiną.

Dzień przed zabiegiem warto umyć włosy, ponieważ po operacji przez kilka dni należy unikać schylania i kontaktu oczu z wodą. W dniu operacji nie powinno się też stosować żadnych balsamów czy kremów w okolicy oczu, nie należy też zakładać makijażu.

Jak przygotować się do operacji zaćmy – zorganizuj wsparcie

Operacja zaćmy jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w obrębie oczu z wykorzystaniem znieczulenia. Dla bezpieczeństwa najlepiej zorganizować sobie transport do i ze szpitala. Bezpośrednio po operacji można odczuwać dyskomfort i czasowe zaburzenia widzenia, dlatego warto z wyprzedzeniem zorganizować wsparcie osób, które przez kilka dni po zabiegu pomogą w wykonywaniu codziennych czynności.

Powyższe wskazówki mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta w trakcie zabiegu. Najważniejsze jest, aby przed operacją dokładnie stosować się do zaleceń specjalisty.