Problemy ze wzrokiem nie zawsze świadczą o chorobie oczu. Często zdarza się, że zaburzenia widzenia występują w wyniku niedoboru niektórych składników odżywczych i wprowadzenie zdrowej diety może im zapobiegać oraz złagodzić objawy. Zobaczmy, jakie witaminy pomagają dbać o wzrok.

 

Witamina A – stróż dobrego wzroku

Witamina A odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych oczu. Jest niezbędna do produkcji rodopsyny, substancji obecnej w siatkówce oka, która umożliwia widzenie w warunkach słabego oświetlenia, zwłaszcza w ciemnościach. Niedobór witaminy A może prowadzić do zmian w siatkówce, prowadzących do problemów ze wzrokiem, w tym nawet do utraty wzroku. Produkty spożywcze bogate w witaminę A obejmują wątróbkę, marchew, szpinak, dynię czy bataty.

 

Witamina C – działanie antyoksydacyjne

Witamina C, znana także jako kwas askorbinowy, to silny antyoksydant, który pomaga w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie. W kontekście oczu witamina C pomaga w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych w siatkówce i zapobiega starczowzroczności oraz zaćmie. Ponadto witamina C pomaga w syntezie kolagenu, który jest istotny dla utrzymania struktury rogówki. Źródła witaminy C to cytrusy, papryka, brokuły, natka pietruszki, truskawki, kiwi.

 

Witamina E – ochrona dla siatkówki oka

Witamina E jest kolejnym potężnym antyoksydantem, który pomaga chronić oczy przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, które mogą powodować zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto witamina E pomaga w utrzymaniu zdrowej błony komórkowej i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się tkanek oka. Witamina E występuje między innymi w orzechach, nasionach, olejach roślinnych i zielonych warzywach liściastych.

 

Ważne składniki dla oczu: luteina i zeaksantyna

Luteina i zeaksantyna to karotenoidy, które są obecne w siatkówce oka i działają jak filtr, absorbując szkodliwe promieniowanie świetlne, zwłaszcza niebieskie światło. Chronią one przed stresem oksydacyjnym i zapobiegają uszkodzeniu komórek siatkówki, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki. Źródła luteiny i zeaksantyny obejmują szpinak, jajka, kukurydzę i brokuły.

Wśród witamin na dobry wzrok, warto wyróżnić także witaminy z grupy B oraz witaminę D3. Odpowiednie stężenie tych składników wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i narządu wzroku. Niski poziom witaminy D może też powodować suchość oczu.

 

Jakie minerały na dobry wzrok?

Oprócz wymienionych wyżej witamin, chcąc zadbać o swój wzrok, warto do diety wdrożyć również takie składniki, jak:

  • cynk: wykazuje działanie ochronne na oczy;
  • miedź: wspomaga pracę narządu wzroku i prawidłowe widzenie;
  • selen: niedobór tego minerału może prowadzić do rozwoju chorób siatkówki
  • kwasy tłuszczowe omega-3: pełnią ważną funkcję w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych w siatkówce oka.

 

W przypadku problemów ze wzrokiem warto zadbać o odpowiednią dietę. Pamiętaj jednak, że czasem prawidłowe żywienie może nie wystarczyć i dla poprawnej diagnostyki warto odwiedzić okulistę.